جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی می باشد که با هدف رفع ایرادات موجود در بینی انجام می شود. در این نوع جراحی برخی از افراد می خواهند که فرم بینی شان زیاد تغییر نکند و حالت طبیعی خود را حفظ نماید به همین علت جراحان بینی به آن ها جراحی بینی طبیعی را پیشنهاد می دهند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید کسانی که دارای بینی گوشتی هستند، جراحان بینی معمولا با توجه به ویژگی هایی که این نوع بینی دارد در زمان مشاوره به آن ها مدل بینی طبیعی را پیشنهاد می دهند تا بهترین نتیجه را از انجام این جراحی به دست آورند.

ویژگی های جراحی بینی طبیعی چیست؟

 • در عمل دماغ به صورت طبیعی چین های اطراف بینی حفظ می شود.
 • نوک بینی زیاد سربالا و نوک تیز نمی شود.
 • در این مدل بینی قوسی بر روی بینی وجود ندارد یا به صورت  نا محسوس وجود دارد.
 • سوراخ های بینی حالت طبیعی خود را دارند.

جراحی بینی طبیعی

تفاوت جراحی بینی طبیعی با فانتزی

همانطور که گفته شد در این نوع عمل پزشک سعی می کند تنها ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرد و تا جایی که امکان دارد اندازه طبیعی دماغ را حفظ کند.

چرا که در این نوع از جراحی تغییرات بسیار کمی بر روی دماغ اعمال خواهد شد تا به وسیله آن تناسب و هارمونی طبیعی تری به چهره فرد بخشیده شود. در حالی که در جراحی بینی فانتزی، اندازه دماغ متقاضی به مقدار بسیار زیادی کوچک و نو ک آن بیش از حد سربالا خواهد شد که این مسئله باعث خارج شدن فرم بینی از حالت طبیعی می شود.
البته همواره توصیه می گردد که قبل از انجام هر نوع جراحی ابتدا درباره انتظارات و توقعات خود از نتیجه عمل با پزشک صحبت کنید. پزشک نیز با توجه به شرایط شما بهترین فرم بینی را به شما پیشنهاد می دهد.

یکی از مهم ترین تفاوت جراحی بینی طبیعی و فانتزی در مدت زمان دوره نقاهت و عوارض جانبی آن ها می باشد. همانطور که گفته شد در رینوپلاستی از نوع طبیعی تغییرات بسیار کمی بر روی استخوان و ساختار دماغ اعمال خواهد شد.

از همین رو عوارض جانبی مانند تورم، کبودی و خونریزی بسیار کم بوده و متقاضی سریع تر بهبود پیدا می کند. اما در نوع فانتزی آن نه تنها دوره نقاهت طولانی تر می شود بلکه ممکن است علاوه بر تورم، کبودی و خونریزی عوارض شدید تری مانند ایجاد مشکلات تنفسی و ضعف بویایی برای فرد متقاضی پیش بیاید.

جراحی بینی طبیعی

کاندیدای جراحی بینی طبیعی

تمامی افرادی که از لحاظ جسمانی ، روحی و روانی سلامتی کامل دارند می توانند این نوع عمل را انجام دهند.

البته لازم به ذکر است که اشخاصی که هنوز سن رشد آن ها به پایان نرسیده است، نمی توانند عمل زیبایی دماغ را انجام دهند؛ چرا که قبل از پایان یافتن دوران بلوغ تمامی اعضای چهره همانند سایر اندام های بدن در حال رشد هستند، به همین خاطر جراحان بینی توصیه می کنند عمل بینی طبیعی در این زمان انجام نشود و آن را تا پایان دوران بلوغ به تعویق بیاندازند.
علاوه بر آن اشخاصی که قبلا عمل جراحی زیبایی دماغ انجام داده اند و از نتیجه آن ناراضی هستند باید بدانند که حتما باید یک سال از عمل بینی طبیعی قبلی آن ها گذشته باشد.
لازم به گفت است؛ از آنجایی که در زمان انجام جراحی خون زیادی از دست می رود، اشخاصی که در انعقاد خون دچار مشکل هستند یا به بیماری هموفیلی مبتلا اند باید قبل از انجام آن با پزشک معالج خود مشورت کنند.

جراحی بینی طبیعی

فواید عمل بینی طبیعی

اكثر افرادی که متقاضی اين نوع عمل هستند یا از فرم ظاهری بینی خود رضایت ندارند یا دارای مشکلاتی همچون نقص مادرزادی و تنفسی هستند. این افراد معمولا به دلیل وجود این مشکلات از حضور در اجتماع و مکان های عمومی اجتناب می کنند. به همین علت می توان گفت انجام عمل زیبایی بینی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شود. بنابراین افرادی که از فرم بینی خود ناراضی هستند و می خواهند در فرم آن تغییر خیلی کمی ایجاد شود می توانند از این روش استفاده کنند.

جراحی بینی طبیعی چگونه انجام می شود؟

در جراحی زیبایی بینی به صورت طبیعی ، پس از انتخاب یک جراح بینی خوب و مجرب ، او با یکی از تکنیک های جراحي بیني باز یا  بسته اقدام به اعمال تغییرات بر روی بینی می کند.

در روش باز یک برش کوچک برای جدا کردن پوست از اسکلت بر روی کلوملا ایجاد می شود و پس از جدا کردن پوست از اسکلت بینی تغییرات مورد نیاز اعمال می گردد.

در این روش جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی دید مستقیم برای اعمال تغییرات بر روی بینی دارد و احتمال غیر قرینگی کاهش می یابد.

اما در روش بسته هیچ برشی بر روی بینی ایجاد نشده و تمامی برش ها در داخل بینی زده می شود.

جراحی بینی طبیعی

بهترین جراح بینی طبیعی

 • از آن جا که جراحی زیبایی بینی یک عمل اورژانسی محسوب نمی شود پس فرد زمان کافی برای تحقیق و انتخاب یک جراح بینی خوب را دارد.
 • برای انتخاب بهترین جراح بینی طبیعی می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
 • پس از انتخاب جراح بینی مورد نظر برای مشاوره به مطب او رفته و انتظارات خود را از عمل بیني به او بگویید تا او بتواند به درستی شما را راهنمایی کند.
 • حتما برای اطمینان از انتخاب خود نمونه کارهای جراح بینی مورد نظر را مشاهده کنید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که به خاطر هزینه به هر جراح بینی مراجعه نکنید.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی مردانه

آقایان زمانی که برای جراحی دماغ مراجعه می کنند می خواهند که جذبه و حالت مردانگی چهره شان بعد از جراحی زیبایی بینی تغییر نکند به همین علت بیشتر آقایان اقدام به این نوع عمل می کنند.

اقدامات قبل از جراحی بینی طبیعی

 1. به دلیل اهمیت بسیار زیاد جراح بینی در رضایت بخش بودن نتیجه عمل زیبایی بینی ، اولین اقدام انتخاب یک جراح بینی خوب است که در این زمینه تبحر زیادی داشته باشد.
 2. بعد از اینکه تحقیقات لازم را انجام داده و یک جراح بینی مجرب را انتخاب کردید، طی جلسه مشاوره ترتیب داده شده در رابطه با توقعاتتان از عمل زیبایی با ایشان به گفتگو بپردازید.
 3. مطلع نمودن جراح بینی از مواردی همچون بیماری های مزمنی که به آن ها مبتلا هستید، حساسیت های دارویی و غذایی و داروهای خاص مصرفی تان لازم و ضروری است.
 4. جراحان بینی برای بررسی نسبت تناسب اجزای صورت شما، یکسری عکسبرداری را برای تان تجویز می کنند که حتماً باید آن ها را انجام دهید.
 5. انجام تست بارداری و آزمایشات دیگری که جراح بینی برای اطلاع از سلامت شما برای تان تجویز میکند، ضروری است.
 6. قبل از انجام پروسه به مدت 8 ساعت چیزی میل نکرده و یک شام بسیار سبک میل کنید.
 7. به مدت 2 هفته از کشیدن سیگار که موجب کم شدن میزان اکسیژن خون می گردد بپرهیزید.
 8. رقیق شدن خون عارضه ای است که در اثر مصرف داروهایی مانند وارفارین ایجاد می شود، لازم است به مدت 2 ماه قبل از این پروسه از مصرف اینگونه داروها اجتناب نمایید.

جراحی بینی طبیعی

مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

 1. بیمار بعد از جراحی به اتاق ریکاوری منتقل شده وتا چند ساعت از خوردن و آشامیدن منع می شود.
 2. بعد از گذشت چند ساعت بیمار مجاز به نوشیدن مقداری آب و آبمیوه های طبیعی می باشد.
 3. بیمار در روزهای ابتدایی باید غذاهای نرم مصرف کند.
 4. به هیچ وجه از موادغذایی سفت استفاده نکنید.
 5. چند بالشت در هنگام خواب در زیر سر خود بگذارید.
 6. کارهای سنگین انجام ندهید.
 7. سر خود را به سمت پایین خم نکرده و در هنگام عطسه کردن دهان خود را تا حد ممکن باز کنید تا حداقل فشار ممکن به بینی تان وارد شود.

جراحی بینی طبیعی

عوارض جراحی بینی طبیعی

افراد معمولاً قبل از عمل سوالات زیادی در رابطه با این جراحی زیبایی از پزشک خود پرسیده و نگرانی های زیادی دارند که عمده نگرانی آن ها در رابطه با عوارض ناشی از جراحی می باشد.

نکته ای که افراد باید در رابطه با این موضوع مد نظر قرار دهند این است که نه تنها جراحي بیني بلکه هر روش جراحی درمانی یا زیبایی که لازمه انجام آن ایجاد برش بر روی پوست و تغییر در بافت های بدن باشد با یکسری عوارض برای افراد همراه خواهد بود که البته عوارض ناشی از آن به مراتب بسیار کمتر از سایر روش های جراحی می باشد.

عوارض جراحی طبیعی دماغ به دو دسته ذیل تقسیم می گردند:

عوارض عمومی :

این عوارض که شامل درد، کبودی، التهاب و تورم هستند کاملاً موقتی و بعد از جراحی شایع هستند و بعد از مدتی برطرف خواهند. بروز این عوارض اجتناب ناپذیر بوده و در تمامی بیماران بعد از جراحی و البته با شدت متفاوت بروز خواهد کرد. دلیل تفاوت شدت این عوارض عوامل مختلفی همچون نوع بینی ، میزان ایرادات بینی، ویژگی های بدنی فرد و همچنین میزان تبجر جراح می باشد.

با داشتن رژیم غذایی مناسب، نحوه خوابیدن و استحمام درست، رعایت اقداماتی همچون پرهیز از مصرف نوشیدن های الکلی و دخانیات، زدن چسب بر روی بینی و غیره می توانید در روند رفع این عوارض تسریع ایجاد کنید.

عوارض غیرعمومی :

همانطور که از نام آن پیداست در همه افراد بروز نکرده و در بیشتر موارد دلیل بروز چنین عوارضی عدم انتخاب پزشکی متبحر و مجرب و همچنین عدم توجه به رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی می باشد. چسبندگی بینی و بروز مشکلات تنفسی از جمله عوارضی هستند که بروز آن ها بعد از جراحی شایع نبوده ولی احتمال بروز آن ها وجود دارد.

بیشتر نارضایتی افراد از عمل به تغییرات ایجاد شده در بینی و فرم بینی بعد از آن مربوط می شود. اگر جراح به خوبی با آناتومی و ساختار بینی آشنا بوده و کاملاً بر تکنیک های جراحی مسلط باشد احتمال بروز چنین نارضایتی هایی به حداقل خواهد رسید.

البته باید این را هم گفت که در برخی موارد با وجود درخشان بودن نتایج و تغییرات ایجاد شده، باز فرد بنا به دلایل متعددی همچون داشتن انتظارات غیرمنطقی، بیش از حد کمال گرا و وسواس بودن از نتایج حاصل شده ابراز نارضایتی می کند که این موضوع دیگر به تبحر و مهارت جراح ارتباطی ندارد.

فیلم جراحی بینی طبیعی و نچرال

هدف از چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی طبیعی

چسب زدن به بینی بعد از جراحی برای کمک به کنترل تورم در بینی انجام می شود. بینی در اوایل جراحی، متورم است و این تورم خصوصاً در اطراف نوک بینی، مشهود تر است. چسب زدن باعث وارد آمدن یک فشار کنترل شده بر روی پوست شده و از باز شدن پوست و بافت نرم بینی، جلوگیری می کند. بعلاوه، بعد از جراحی بینی طبیعی، شکل پایه بینی به دلیل تغییر یافتن شکل غضروف و استخوان، عوض می شود. چسب زدن به پوست بینی کمک می کند تا با شکل جدید بینی سازگار شود.

تکنیک های جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی با دو دستاورد متفاوت تحت عناوین جراحی باز و جراحی بسته قابل اجرا می باشد. در روش باز، پزشک فرایند عمل جراحی را با خلق یک برش کوچک واقع در ستونچه بینی، آغاز می کند. جراحی بسته، شامل برش هایی است که تنها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند. انتخاب روش انجام جراحی، به صلاحدید پزشک، برای دستیابی به بهترین نتیجه، انجام می شود.

جراحی به روش باز

در مواردی که جراحی باید با دسترسی به چارچوب داخل بینی انجام شود، جراح، تکنیک باز را انتخاب می نماید. در این روند، یک برش در عرض ستونچه بینی ایجاد می شود و پزشک، پوست بینی را بالا زده و به طور کامل به ساختار داخلی بینی احاطه می یابد. این دستاورد دارای مزایای بسیاری بوده و با توجه به وسیع بودن میدان دید جراح در ساختار داخلی بینی، حتی ظریف ترین تغییرات نیز قابل اجرا می باشد.

جراحی به روش بسته

این روش جراحی، شامل دسترسی به بینی برای شکل دهی آن از طریق برش هایی است که منحصراً در داخل بینی ایجاد شده اند. جراحی بسته برای اصلاحات جزئی مناسب می باشد. این روش، کمتر تهاجمی بوده و این بدان معناست که سرعت فرایند بهبود، در آن بیشتر بوده و دوره ریکاوری در آن کوتاه تر است. بعلاوه، تورم بعد از جراحی نیز، در مقایسه با فرایند باز، کمتر می باشد.

نکاتی مهم در خصوص کنترل تورم بعد از جراحی بینی طبیعی

 1. دستورالعمل های جراح خود را با دقت دنبال کنید. پزشک بهترین اقدامات را متناسب با شرایط بینی شما برای کنترل تورم و کبودی توصیه می کند.
 2. آبرسانی به بدن را فراموش نکنید. هر قدر آب بیشتری بنوشید، احتمال احتباس مایع در بافت را بیشتر کاهش خواهد داد. بدین ترتیب، میزان تورم نیز کاهش خواهد یافت.
 3. از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد را بر روی پیشانی و گونه ها قرار دهید. این کار باعث کاهش یافتن تورم می شود.
 4. در زمان عطسه کردن، دهان را باز کنید.
 5. با قرار دادن سر در موقعیت بالاتر نسبت به بدن، از جریان شدید خود به بینی جلوگیری کرده و به این ترتیب به کاهش یافتن سطح تورم کمک می کنید.
 6. سیگار نکشید و الکل ننوشید. این دو محصول باعث به تعویق افتادن فرایند بهبود شده و در نتیجه ماندگاری تورم و کبودی را طولانی می کنند.
 7. صبور باشید و نگرش مثبت داشته باشید. تورم و کبودی که بعد از جراحی تجربه می شود شاید انتظار شما از نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد. نگران نباشید و صبر و حوصله به خرج دهید. یک سال زمان لازم است تا نتیجه نهایی عمل بینی شما نمایان شود.

هزینه جراحی بینی طبیعی چقدر می باشد؟

هزینه جراحی بینی طبیعی با توجه به دستمزد بهترین جراح بینی ، هزینه بیمارستان ، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می شود.