همه چیز در مورد انتخاب بهترین جراح بینی

جراح بینی و نحوه عملکردش نقش بسزایی را در نتیجه جراحی زیبایی بینی ایفا خواهد نمود و انتخاب جراح بینی از اولین و ابتدایی ترین اقدامات قبل از عمل بینی می باشد.

هدف کلی از جراحی زیبایی بینی ایجاد چهره ای زیبا و متناسب با دیگر اجزای صورت می باشد.

جراح بینی با تجربه به کسی گفته می شود که با کمک علم پزشکی و تجربه خود مطلوب ترین نتیجه جراحی را برای فرد رقم بزند.

جراحی بینی نوعی جراحی زیبایی پلاستیک است که با هدف برطرف کردن ایرادات ظاهری و حفظ عملکرد طبیعی بینی انجام می شود.

جراحی بینی عملی اورژانسی نمی باشد به همین دلیل افرادی که تصمیم به جراحی بینی خود می گیرند زمان لازم را برای تحقیق و بررسی و انتخاب بهترین جراح بینی را دارند.

انتخاب جراح بینی از انتخاب های سرنوشت ساز زندگی افرادی است که تصمیم به جراحی بینی خود دارند به این خاطر که اگر بینی توسط جراح کم تجربه عمل شود فرد بالاجبار باید بعد از یکسال که ترمیم اولیه بینی تثبیت شد اقدام به جراحی بینی ترمیمی نماید.

جراح بینی

مراحل انتخاب جراح بینی

 1. ابتدا مقالات در مورد جراحی بینی را در سایت های پزشکی مطالعه نمایید تا با دید بازتر اقدام به جراحی نمایید و با توجه به نوع و ساختار بینی انتظارات معقولانه ای از نتیجه جراحی بینی خود داشته باشید.
 2. از جراحان بینی لیستی تهیه نمایید و با مراجعه به سایت پزشکان در اینترنت از میزان تحصیلات و تجارب و تخصص جراح بینی اطلاعات کسب نمایید.
 3. فرد می تواند در سایت پزشک با مراجعه به آرشیو گالری تصاویر عکس های قبل و بعد از جراحی بینی بیماران قبلی را مشاهده نمایید.
 4. فرد با مراجعه حضوری به مطب می تواند بعد از مشاوره با جراح بيني با بیماران قبلی صحبت نموده و از میزان رضایت آنها از انجام جراحی بینی مطلع شود.

 

 

خصوصیات جراح بینی

 • تغییر شکل و استخوان بینی را متناسب با آناتومی بینی ایجاد نماید.
 • سلامت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد.
 • قادر به انجام جراحی انواع بینی با مشکلات مختلف باشد.
 • باید با صبر و حوصله به انتظار فرد از جراحی بینی توجه نماید و با توجه به نوع و ساختار بینی دیدگاه کلی از نتیجه جراحی بینی به فرد بدهد که بتواند در مورد عمل بینی خود تصمیم بگیرد.

انواع بینی

با توجه به میزان ضخامت غضروف ها و پوست بینی ، بینی ها را به دو نوع تقسیم می نمایند:

 • بینی گوشتی : پوست بینی های گوشتی ضخیم بوده و استخوان های آن ها ظریف می باشند.
 • بینی استخوانی : پوستی بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نازک تر بوده و غضروف ها و استخوان های آن ها بسیار قوی و مستحکم می باشند.

عمل دماغ های گوشتی به دلیل ویژگی های آن، یعنی داشتن پوست ضخیم و غضروف های ظریف، به مراتب سخت از عمل دماغ های استخوانی است.

 

 

جراح بینی

 

اهداف عمل بینی

 • عمل جراحی بینی با اهداف درمانی : در جراحی بینی درمانی ، مشکلات موجود در عملکرد طبیعی بینی همچون پولیپ و انحراف بینی برطرف می گردد.
 • عمل جراحی بینی با اهداف زیبایی : در جراحی زیبایی بینی ، مشکلات و نواقص موجود در بینی که در ظاهر بینی اختلال ایجاد کرده و موجب نازیبایی فرد می شود، همچون افتادگی بیش از حد نوک بینی و قوز بینی برطرف می گردد.

روش های جراحی بینی

 • عمل بینی به روش بسته : در جراحی بینی بسته ، تمامی برش های لازم برای انجام اصلاحات و رفع ایرادات و مشکلات موجود در بینی ، در داخل بینی ایجاد شده  و پوست بینی توسط ابزار های مخصوص بالا نگه داشته می شود.
 • عمل بینی به روش باز : در جراحی بینی باز ، علاوه بر برش های داخلی برش بسیار کوچکی نیز بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می شود. در عمل بینی باز ، جراح بینی اشراف بیشتری بر ساختمان بینی دارد.

به همین دلیل اغلب جراحان بینی از این روش برای عمل دماغ استفاده می کنند.

 

 

جراحی زیبایی بینی

افرادی که خواهان انجام جراحی بینی هستند به این مورد توجه داشته باشند که مهارت و تجربه جراح بینی تنها تضمین کننده یک نتیجه عالی و رضایت بخش پس از انجام جراحی بینی نیست ، چرا که نتایج حاصل از عمل بسته به نوع بافت بینی ، ضخامت پوست و حتی ژن افراد ممکن است متفاوت باشد.

در این شرایط ، با توجه به عوامل ذکر شده بهترین و قوی ترین مهارت ها و تکنیک های به کار گرفته شده در جراحی بینی تحت تاثیر قرار می گیرد.

نتیجه نهایی حاصل از هر جراحی زیبایی کاملا بدون عیب نخواهد بود اما در این راستا یک جراح بینی متخصص ، با تجربه و متعهد برای نتیجه بهتر و رضایت بخش تلاش خواهد کرد. میزان تعهد به کار و وفاداری وی تاثیر به سزایی در نتیجه  جراحی بینی  خواهد داشت.

سلامتی افراد قبل از عمل و مراقبت های بعد از آن می تواند تاثیر فراوانی در نتیجه جراحی بینی داشته باشد. شما برای انجام هر نوع عمل زیبایی باید درک درستی از نحوه انجام جراحی و شرایط قبل و بعد از آن داشته باشید و همچنین باید انتظارات شما از نتیجه جراحی زیبایی واقع گرایانه باشد.

 

 

با توجه به مطالب گفته شده :

جلسات مشاوره با پزشک مربوطه می تواند یک مورد حیاتی در این زمینه طلقی شود چرا که پزشک با توجه به شرایط فعلی بیمار تشخیص می دهد که او کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی بینی هست یا خیر.

انتخاب یک شیوه زندگی ناسالم می تواند نتایج خوبی را که از عمل جراحی بینی حاصل می شود تحت تاثیر قرار دهد. یکی از مواردی که در این زمینه اثرات نامطلوبی خواهد داشت کشیدن سیگار ، قلیان و هر گونه مواد مخدر و دخانیات است که می تواند به غیر از جراحی بینی ، نتیحه نهایی حاصل از هر گونه جراحی زیبایی را تحت ثاثیر قرار دهد.

به همین علت است که جراحان به افراد سیگاری توصیه می کنند که به مدت یک ماه قبل و تا چند هفته بعد از عمل جراحی از کشیدن سیگار ، قلیان و هرگونه مواد مخدر خودداری کنند چرا که روند بهبود بافت بدن  و مبارزه با عفونت را تضعیف می کند.

پزشکان با توجه به اینکه مصرف الکل ، افراد را بعد از عمل در معرض ایجاد عفونت بیشتر و مشکلات تنفسی قرار می دهد ، مصرف الکل را تا چند هفته قبل از انجام هر گونه عمل زیبایی منع می کنند.

 

 

عمل جراحی زیبایی بینی

اگر فردی دچار چاقی مفرط یا اضافه وزن باشد ، پزشک به دلیل کمتر شدن عوارض بیهوشی به آن ها پیشنهاد می کند که تا قبل از انجام عمل وزن خود را کاهش دهند.

کسانی که دارای فشار خون هستند در صورت مصرف داروهای مربوطه ، حتما پزشک خود را مطلع کنند و با او مشورت کنند. امروزه داروهایی برای کنترل سریع ضربان قلب و فشار خون حین عمل جراحی وجود دارد که جای هیچ گونه نگرانی نیست.

اما برای احتیاط بیشتر جراح بینی به شما پیشنهاد می کند که قبل از عمل تا جایی که می توانید فشار خون خود را در وضعیت مناسبی حفظ کنید.

افرادی که بیماری قلبی و عروقی دارند ، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل های جراحی نیستد چرا که احتمال دارد این افراد بعد از عمل دچار اختلال در انعقاد خون شوند ، در این مواقع جراح بینی از شما می خواهد قبل از اینکه اقدام به انجام عمل کنید ، یک مجوز از پزشک قلب و عروق خود بیاورید. پزشک در این شرایط داروهایی را که مصرف می کنید در نظر می گیرد و احتمالا به شما پیشنهاد کند داروهایی که منجر به رقیق شدن خون می شود را مصرف نکنید.

همچنین :

از دیگر مواردی که قبل از انجام جراحی بینی و هر گونه عملی ایجاد نگرانی می کند ، دیابت می باشد چرا که قند خون در افراد دارای دیابت از حد نرمان بالاتر است و در مواقعی که کنترل سطح گلوگز ضعیف باشد افراد دارای دیابت نوع اول و دوم با مشکلات قلبی ، کلیوی و کاهش روند بهبود زخم رو برو هستند.

به طور کلی برای افراد دیابتی عمل جراحی بینی می تواند انجام شود اما امکان دارد جراح برای تضمین و کنترل سطح گلوکز خون بیمار ، به خون بیشتری نیاز داشته باشد. به هرحال که باید قبل از عمل این افراد رژیم غذای خاصی داشته باشند و ممکن است نحوه انجام بیهوشی آن ها نیز متفاوت باشد.

اگر دچار مشکلات تنفسی هستید با جراح بینی خود مشورت کنید و با توجه به نظر پزشک آزمایشات لازم را انجام دهید که مشخص شود شما برای انجام جراحی بینی مناسب هستید یا خیر.

بیمارانی که دچار کم خونی هستند فاقد فاکتورهای مورد نیاز برای انعقاد خون می باشند که ممکن است بیمار حین عمل جراحی بینی و پس از آن ، دچار خونریزی شود.

کسانی که دارای بیماری های عفونی مانند هپاتیت و HIV هستند باید پزشک خود را مطلع کنند چرا که در صورت غیرفعال بودن بیماری ، عمل جراحی  توسط پزشک و تیم پزشکی با اقدامات مشخص و با احتیاط لازم انجام می شود.

 

 

 

 

اقدامات قبل از جراحی بینی (رینوپلاستی ) :

 1. 8 ساعت قبل از عمل غذا میل نکنید و پیش از انجام عمل ناشتا باشید.
 2. شب قبل از عمل غذای سبک میل کنید.
 3. شب قبل از جراحی بینی حتما استحمام کنید.
 4. روز عمل لباس های مناسب به تن کنید که هنگام پوشیدن دچار مشکل نشوید.
 5. اگر بیماری خاصی دارید و دارو مصرف می کنید پزشک خود را در جریان قرار دهید و زیر نظر و تجویز او داروهایتان را مصرف نمایید.
 6. تمامی آزمایشاتی را که پزشک جراح برای مشخص شدن وضعیت سلامتی شما تعیین می کند انجام دهید که روند بیهوشی و عمل جراحی به بهترین  شکل ممکن انجام شود.
 7. آزمایش خون خود را که جراح بینی برای شما تجویز نموده انجام دهید و روز عمل حتما همراه خود داشته باشد.

 

جراح بینی

 

نکاتی که قبل از انجام جراحی بینی باید به آن توجه داشته باشید :

 1. اگر به سرماخوردگی مبتلا شدید تا بهبودی کامل ، زمان عمل جراحی بینی را به تعویق بیاندازید.
 2. چنانچه طی یک سال گذشته عمل زیبایی بینی انجام داده اید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 3. روزعمل خانم ها باید بدون آرایش ، لاک ناخن و حتی ناخن مصنوعی باشند و بدون داشتن هیچ گونه آرایشی برای جراحی بینی مراجعه نمایند.
 4. پیشنهاد می شود که آقایان قبل از زمان تعیین شده برای عمل ، ریش و سبیل خود را اصلاح نمایند و صورت خود را تمیز کنند.
 5. با یک یا دو همراه ، یک ساعت قبل از زمان تعیین شده به کلینیک مراجعه کنند.
 6. اگر از لنز استفاده می کنید قبل از جراحی حتما آن را از چشم خود خارج کنید.

اقداماتی که باید بعد از جراحی بینی انجام دهید :

 1. لطفا موارد زیر را با دقت مطالعه کنید و بعد از جراحی بینی ، این موارد را انجام دهید که بهترین نتیجه بعد از انجام عمل برای شما عزیزان حاصل شود.
 2. تا 72 ساعت بعد از عمل برای جلوگیری از التهاب ، تورم و کبودی کمپرس یخ را به روی گونه ها و اطراف چشم روی قرار داده و از فشار دادن کمپرس روی بینی خودداری کنید.
 3. با توجه به تجویز پزشک برای کاهش درد از استامینوفن یا مسکن مورد نظر جراح بینی خود استفاده کنید. لازم به ذکر است که از مصرف همزمان استامینوفن و الکل خودداری کنید.
 4. تا چند هفته بعد از جراحی بینی از مصرف الکل جدا خودداری نمایید ، چرا که به علت باز شدن رگ های بینی امکان خونریزی شدید بعد از عمل وجود خواهد داشت. همچنین الکل موجب ورم بینی نیز می شود.

 

 

هزینه جراحی بینی

تعیین هزینه عمل بینی به عواملی همچون دستمزد جراح بینی ، نوع بینی ، میزان ایرادات موجود در بینی و غیره بستگی دارد.

دکتر کیوان خوشخو پس از معاینه دقیق بینی بیمار، هزینه را خدمت او اعلام خواهد کرد.