زمانی که فرد به دلایل مختلفی از نتیجه جراحی بینی خود رضایت نداشته باشد، اقدام به جراحی بینی ترمیمی می کند. دلایل نیاز فرد به جراحی بینی ترمیمی به شرح ذیل می باشد:

 • افتادگی نوک بینی
 • بیش از اندازه کوچک و سربالا شدن بینی
 • متقارن نبودن بینی
 • رفع نشدن قوز روی بینی
 • بیش از اندازه کوچک شدن سوراخ های بینی و غیره.

یکی از دلایل بروز این مشکلات درست انتخاب نکردن جراح بینی می باشد.

جراحی بینی ترمیمی

در جراحی بینی ترمیمی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای انجام جراحی بینی ثانویه به این نکته توجه کنید که جراح بینی خود را به درستی انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که برای به دست آوردن ننتیجه مطلوب از جراحی ترمیمی بینی باید یکسال صبر کنید تا زخم های ایجاد شده در جراحی اولیه بهبود یابد و بعد از آن برای جراحی مراجعه نمایید.

دید واقعی نسبت به جراحی ترمیمی بینی داشته باشید و به این نکته توجه کنید که با هر بار تکرار جراحی زیبایی بینی میزان پیچیدگی آن افزایش می یابد. در برخی مواقع ترمیم بینی با پیوند غضروف و گرافت نیاز دارد.

ترمیم بینی عمل شده چگونه است ؟

برای ترمیم بینی عمل شده هم می توان از روش سرپایی استفاده کرد و هم جراحی ، انتخاب روش ترمیم با توجه به میزان آسیب و ایرادات موجود در بینی تعیین می شود.

در صورتی که میزان ایرادات موجود در بینی کم باشد مانند فرو رفتگی کم روی بینی که در این صورت بهترین جراح بینی با تزریق کورتن اقدام به بهبود آن می کند، همچنین برخی از ایرادات بینی با سوهان کشید در مطب رفع می شود.

اما در صورتی که میزان آسیب دیدگی موجود در بینی زیاد باشد جراح بینی اقدام به جراحی ترمیمی بینی می کند. در جراحی، جراح بینی می تواند با توجه به مهارت و تجربه خود یکی از روش های جراحی باز یا بسته را انتخاب کند.

در جراحی به روش باز یک برش کوچک برای جدا کردن پوست از اسکلت بر روی کلوملا ایجاد می شود، اما به این نکته توجه داشته باشید به دلیل پیچیدگی های جراحی بینی ثانویه معمولا جراحان بینی برای اینکه دید بهتری داشته باشند از این روش استفاده می کند.

همچنین در جراحی باز پیوند غضروف و گرافت گذاری راحت تر می باشد. اما در جراحی به روش بسته هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و تمامی برش ها در داخل بینی می باشد.

جراحی بینی ترمیمی

چگونه یک جراح بینی ترمیمی خوب را انتخاب کنیم؟

با توجه به اینکه با انجام هر بار جراحی میزان پیچیدگی آن بیشتر شده و ساختمان بینی ضعیف تر خواهد شد و همچنین به دلیل اینکه انجام جراحی بینی ترمیمی زمان و هزینه ای بیشتر از جراحی اولیه بینی خواهد داشت لذا لازم است تا قبل از انجام آن با دقت در رابطه با یک جراح بینی خوب تحقیق کرده و بهترین جراح بینی ترمیمی را انتخاب کنند تا نیاز به انجام مجدد آن نداشته باشند. برای انتخاب بهترین جراح بینی لازم است تا شما در رابطه با ویژگی های یک جراح بینی خوب اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه به ذکر تعدادی از این ویژگی ها پرداخته ایم:

 • داشتن وجدان کاری بالا

یک جراح بینی با وجدان در صورتی که ساختار بینی توان تحمل انجام یک جراحی دوباره را نداشته باشد، از انجام این جراحی زیبایی خودداری کرده و به منافع مالی خود فکر نمی کند.

 • منصرف کردن بیمار در صورت داشتن توقع نامعقول

به دلیل اقدامات صورت گرفته توسط پزشک برای برطرف کردن ایردات بینی، مقداری ورم در بینی بروز می کند که از بین رفتن آن مستلزم گذر زمان است. بینی ممکن است به دلیل داشتن تورم بزرگ به نظر رسیده یا سوراخ های آن غیرقرینه دیده شوند. در چنین حالتی پزشک باید به فرد توضیح دهد که امکان دارد مشکل مشاهده شده به دلیل وجود تورم باشد. سپس فرد را به بردباری تشویق کرده و از انجام جراحی او قبل از فروکش کامل تورم اجتناب می کند.

 • تسلط بر اصول زیبایی شناسی و ریاضی

بهترین نتیجه جراحی زمانی حاصل می شود که پزشک برای انتخاب فرم بینی به ویژگی های صورت فرد توجه کرده و آن را با سلیقه وی تلفیق نماید.

یک پزشک خوب می داند که بهترین فرم بینی فرمی است که بیشترین تناسب را با دیگر اجزای صورت داشته باشد و زمانی قادر به تعیین متناسب ترین فرم خواهد بود که اشراف کامل بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی داشته باشد.

 • تجویز آزمایشات لازم

حفظ سلامت فرد مهم ترین مسئله در حین جراحی زیبایی است. یک جراح بینی با تجربه قبل از انجام این جراحی زیبایی برای بیمار از او درباره سوابق بیماری اش پرسیده و برای اطمینان بیشتر آزمایشاتی را برای وی تجویز می نماید.

همچنین توصیه های لازم در رابطه با عدم مصرف مکمل های گیاهی و داروهایی همچون آسپرین که موجب کاهش غلظت خون می شوند را به بیمار نموده و در مورد حساسیت های دارویی اش می پرسد.

جراحی بینی ترمیمی چگونه انجام می شود؟

رینوپلاستی یک روند بسیار سفارشی است و تکنیک های استفاده شده در آن بر حسب درجه نیازهای بیمار متغیر می باشند. دو دستاورد اصلی برای تکمیل جراحی رینوپلاستی وجود دارد: رینوپلاستی باز و رینوپلاستی بسته.

 • روش جراحی باز

در اکثر موارد، دکتر کیوان خوشخو تکنیک رینوپلاستی باز را مورد استفاده قرار می دهد که درآن، روند از طریق ایجاد یک برش کوچک در عرض بافت کوچک بین سوراخ های بینی اجرا می شود. این دستاورد به خوبی برای جراحی های رینوپلاستی پیچیده و جامع مناسب می باشد.

 

 

 • روش جراحی بسته

جراحی های رینوپلاستی که از پیچیدگی کمتری برخوردارند به وسیله تکنیک رینوپلاستی بسته قابل اجرا می باشد که در آن برش هایی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود. با این روش، نتیجه بدون جای زخم حاصل می شود. با توجه به نیازهای تغییر شکل بینی، گاهی از پیوند غضروف برداشته شده از بینی، گوش یا سایر بخش های بدن استفاده می شود.

گرافتینگ در جراحی بینی ترمیمی

وقتی جراحی قبلی، نتیجه ای را بر جای می گذارد که در آن غضروف بینی بدشکل یا اصطلاحاً دفرمه شده و ساختار و چارچوب بینی از استحکام کافی برخوردار نباشد، گرافت غضروفی یا ایمپلنت جراحی بینی ترمیمی، می تواند شکل و عملکرد بینی شما را بازیابی کند. در حال حاضر، تکنیک های استفاده از غضروف برداشت شده از گوش و دنده برای بازیابی شکل و عملکرد بینی موجود می باشد. دنبال کردن دستورالعمل های پزشک که در خصوص مراقبت های بعد از عمل ارائه شده است، از حساسیت بالایی برخوردار است.

تورم بعد از جراحی بینی ترمیمی

تورم بعد از جراحی بینی ترمیمی چیزی است که هر بیماری در فرایند عمل بینی ترمیمی خود آن را تجربه خواهد کرد. متاسفانه در جراحی بینی ترمیمی، فرایند فروکش کردن تورم به دلیل پیچیده بود روند، چندان سریع نخواهد بود. البته با سپری شدن هر روز بعد از روند جراحی، از میزان تورم نیز کاسته می شود.

فاز التهاب – تورم 1 تا 7 روزه

فاز التهاب به محض ایجاد برش در طول فرایند جراحی، شروع می شود. این فاز یک الی شش روز طول می کشد. در طول این دوره، گرم شدن، قرمز و متورم شدن زخم و احساس درد در ناحیه درمان و اطراف آن طبیعی است. البته تورم و درد بیش از حد می تواند نشانه ای از عفونت تلقی شود. در این شرایط لازم است به پزشک مراجعه کنید.

تورم – فاز 1 تا 6 هفته ای

به طور کلی، در طول یک دوره یک هفته ای، زخم ها شروع به بهبود یافتن کرده و التهاب فروکش می کند. در طول 4 هفته بعد از آن، تولید کلاژن در اطراف زخم در داخل بینی آغاز می شود. عملکرد عصب نیز در ناحیه درمان، شروع به بازیابی شدن می کند. در این مدت بیمار گاهی بی حسی یا مور مور شدن را در ناحیه درمان، تجربه خواهد کرد. تورم در این دوره 1 تا 6 هفته ای به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. فروکش کردن مقدار جزئی باقی مانده از تورم در جراحی بینی ترمیمی به یک دوره یک ساله نیاز دارد. این نقطه ای است که در آن شاهد نتیجه نهای جراحی ترمیمی بینی خود خواهید بود.

جراحی بینی ترمیمی

ریکاوری بعد از جراحی بینی ترمیمی چگونه است؟

فرایند بهبود، بخش الزامی دستیابی به بهترین نتیجه ممکن می باشد. جراحی رینوپلاستی یک روند سرپایی بوده و بدین معناست که بیمار بعد از تکمیل روند می تواند به منزل بازگردد. پزشک بیمار را به استراحت و مرخصی گرفتن بین یک تا دو هفته تشویق می کند.

در زمان استراحت حتی در طول خواب باید سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. تورم و کبودی از عوارض جانبی این درمان هستند که در حین سپری شدن دوره ریکاوری فروکش می نمایند. برخی بیماران در طول 3 تا 5 روز اول بعد از جراحی کبودی زیادی را تجربه می کنند که البته به سرعت کاهش خواهد یافت. بخش جزئی تورم حداقل تا یک سال ماندگار خواهد بود که در بینی با پوست ضخیم( گوشتی ) بیشتر خواهد بود. به منظور به حداقل رساندن درد، پزشک داروی مسکنی را برای شما تجویز می کند. با گذر زمان شاهد پیشرفت و نمایان شدن نتایج شگفت انگیز خواهید بود.

خطرات جراحی بینی ترمیمی

هرچند رینوپلاستی روند رایجی است که نتایج عموماً خوبی را به دست می دهد ولی همانند همه جراحی های دیگر خطراتی را به دنبال دارد. برخی خطرات این روند جراحی عبارتند از:

 • خونریزی

در موارد نادر مشکلات خونریزی در طول یا بعد از جراحی رخ می دهد. برای کاهش احتمال مشکلات خونریزی، از مصرف آسپرین و دیگر داروهای التهابی قبل و بعد از جراحی خودداری کنید.

 • عفونت

عفونت هر چند در موارد بسیار نادر، گاهی بعد از رینوپلاستی رخ می دهد و پیشگیری از آن لزوم مصرف آنتی بیوتیک یا بکارگیری برخی درمان های دیگر است.

 • بی حسی

رینوپلاستی خطر بی حسی دائمی بینی را به همراه دارد. این از دست رفتن حس می تواند نسبی یا کامل باشد و پیش بینی وقوع آن غیر ممکن است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی به شرح ذیل می باشد:

 1. بیمار به این نکته توجه داشته باشد که رعایت مراقبت های بعد از جراحی تاثیر بسزایی در به دست آمدن نتیجه ایده آل دارد.
 2. داروهایی را که جراح بینی برای تان تجویز نموده است به طور کامل استفاده کنید.
 3. از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد، خودداری کنید.
 4. تا یک هفته از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و جسمی خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی به مقاله جامعی که تهیه شده و در وب سایت وجود دارد مراجعه کنید.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

ترمیم بینی که قبلاً عمل جراحی بر روی آن انجام گرفته و به دلیل ایرادات رخ داده، نیاز به جراحی مجدد دارد، فرایند دشواری است. مهارت جراح در مهم ترین جایگاه قرار دارد. هزینه این جراحی، با توجه به پیچیده بودن روند، زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد. علیرغم این موضوع، تعیین هزینه نهایی روند درمان، به دلیل ثابت نبودن، موضوعی است که باید در جلسه مشاوره، از طرف پزشک اطلاع رسانی شود. پزشک با آزمایش بینی، سطح پیچیدگی روند درمان را ارزیابی کرده و در خصوص هزینه آن، به بیمار اطلاع رسانی می نماید.