همانگونه که بینی ها انواع متفاوتی دارند، جراحی بینی نیز به صورت های متفاوتی انجام می شود، جراحی بینی استخوانی نیز یکی از انواع جراحی های بینی است که کاندیدای بسیاری دارد. جراحی بینی استخوانی ، گوشتی ،  طبیعی ، فانتزی و غیره از انواع جراحی های بینی می باشند که امروزه کاندیدای بسیاری دارند.

بینی استخوانی

به بینی هایی با مشخصاتی چون: پوستی نازک، قوز بر روی بینی، استخوانی محکم، بینی استخوانی گفته می شود. اغلب افرادی که بینی استخوانی دارند جهت برطرف کردن قوز بینی تصمیم به انجام جراحی بینی استخوانی می گیرند. نتیجه عمل این نوع بینی ایده آل تر از جراحی بینی گوشتی می باشد. مدت زمان عمل زیبایی بینی استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی بسیار کوتاه تر است.

تشخیص بینی استخوانی

تشخیص بینی استخوانی از بینی های گوشتی و معمولی کاری بسیار آسان است به گونه ای که افراد با استفاده از مشخصاتی که در بالا ذکر کردیم می توانند به راحتی آن ها را از یکدیگر تشخیص دهند، اما تشخیص میزان استخوانی و گوشتی بودن بینی تنها توسط جراح بینی مشخص می شود.

جراحی-بینی-استخوانی

علت قوز در بینی استخوانی

بیشتر افراد دارای بینی استخوانی، بر روی پل بینی خود دارای قوز می باشند. این قوز، شیب ناهمواری است که از پل بینی به سمت نوک بینی کشیده شده است. قوز بینی برجسته عمدتاً دارای ساختار غضروفی بوده و می تواند نیمرخ بینی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در واقع قوز بینی از تمام زوایا، بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. عوامل وراثتی و ژنتیکی یا وارد آمدن یک ضربه شدید فیزیکی مثل تصادف خودرو، می تواند علت ایجاد قوز بر روی پل بینی باشد.

تفاوت جراحی بینی استخوانی در زنان و مردان

بینی بعنوان کانونی ترین اندام در صورت، ویژگی های اصلی یک چهره زنانه یا مردانه را به نمایش می گذارد. بینی مردان، اغلب در مقایسه با بینی زنان، بزرگ تر و پهن تر است، در حالیکه بینی زنان باریک تر بوده و ارتفاع آن اندکی کمتر است.

بیهوشی در جراحی بینی استخوانی

بیهوشی در این نوع جراحی به صورت بیهوشی عمومی می باشد به طوری که بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند و متوجه تغییراتی که بر روی دماغ او اعمال می شود را نخوهد شد. با استفاده از این روش جراح می تواند به راحتی بر روی بینی تغییرات لازم را اعمال کند.

روش انجام جراحی بینی استخوانی

جراحي بیني استخواني نیز همانند سایر جراحی های بینی به دو صورت باز و بسته صورت می گیرد. اینکه در حین عمل پزشک از کدام یک روش ها استفاده می کند به خود جراح بستگی دارد. در اکثر موارد پزشک در جلسه مشاوره تکنیک مورد استفاده خود را بیان می کند و درباره نحوه انجام جراحی توضیحاتی را به متقاضی می دهد.

روند پروسه

در این نوع جراحی پزشک با توجه به روش انتخاب برشی را بر روی بینی ایجاد می کند و پوست را از تنه اصلی آن جدا می سازد. این عمل باعث می شود که پزشک به طور کامل بر روی ساختار بینی اشراف داشته باشد. پس از آن جراح با استفاده از ابزار های مخصوص اقدام به برداشتن استخوان و غضروف اضافه می کند و به بینی فرم بهتری را می دهد. همچنین در صورتی که بر روی پل بینی برآمدگی وجود داشته باشد آن را برطرف می کند. در آخر نیز پس از پایان تمامی اقدامات، جراح بخیه های لازم را ایجاد می کند و بر روی آن پانسمان قرار داده می دهد.

جراحی بینی استخوانی

استفاده از گرافت در جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی مثل سایر انواع بینی ها، تکنیک های مختلفی برای شکل دهی بینی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این تکنیک ها، گرافتینگ می باشد. بر حسب نوع تغییرات مورد نیاز در بینی استخوانی شما، از ایمپلنت های غضروفی برای شکل دهی بینی یا تقویت ساختار اسکلتی بینی استفاده می شود. ایمپلنت های غضروفی از بدن خود بیمار، از نواحی از قبیل سپتوم، گوش یا دنده گرفته می شود. در جراحی بینی استخوانی، بعد از برداشته شدن قوز، بینی از نمای روبرو پهن می شود. بعلاوه، چارچوب بینی در بخش میانی، سست می گردد. همین امر می تواند به مرور زمان، باعث ایجاد ناهمواری در پل بینی شود. پزشک با استفاده از گرافت، این ناحیه را تقویت کرده و از ایجاد مشکلاتی از قبیل ناهمواری در پل بینی پیشگیری می نماید. همچنین گرافت غضروفی در جراحی زیبایی بینی استخوانی، در بیمارانی که موارد زیر جزو طرح درمان آنهاست، استفاده می شود:

 • بالا کشیدن پل بینی
 • بهبود برآمدگی بینی
 • تغییر نوک بینی

کاندیدای مناسب جراحی بینی استخوانی

افرادی که تمایل به انجام این نوع جراحی دارند باید از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشند. همچنین قبل از انجام هر کاری هدف خود را از انجام جراحی مشخص کند.
افراد باید درباره نتیجه جراحی انتظارات معقولانه ای داشته باشند.
افرادی که دارای برامدگی بر روی بینی اند، بینیشان دچار شکستگی شده و دچار انحراف تیغه بینی هستند کاندیدای مناسبی برای انجام این نوع عمل هستند.

نکات و اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 1. در انتخاب جراح بینی استخوانی خوب دقت کنید.
 2. درباره جراحی زیبایی بینی و جراح تحقیق کنید.
 3. با جراح خود یک جلسه مشاوره داشته باشید.
 4. در جلسه مشاوره از وی بخواهید تمامی اطلاعات لازم درباره نحوه عمل زیبایی بینی را در اختیار شما قرار دهد.
 5. آزمایشاتی که جراح برای انجام جراحی برای شما تجویز کرده است را انجام دهید.
 6. جواب آزمایش را در روز عمل با خود همراه داشته باشید.
 7. در صورت استفاده از داروی خاصی دکتر بینی خود را با خبر کنید.
 8. اگر دچار سرماخوردگی شدید انجام عمل زیبایی بینی را به تاخیر بیاندازید.
 9. در صورت استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی، به مدت دو هفته پیش از عمل دماغ مصرف آن ها را قطع نمایید.
 10. چنانچه از داروهایی مانند وارفارین که رقیق کننده خون هستند استفاده می نمایید، مصرف آن ها را به مدت 14 روز قبل از جراحی متوقف کنید.
 11. شب قبل از جراحی دماغ استحمام کرده و دوش بگیرید.
 12. در روز جراحی ناشتا بوده و به همین منظور به مدت 8 ساعت قبل از آن چیزی میل نکنید.

عکس قبل و بعد از جراحی بینی استخوانی

لزوم انتخاب یک جراح بینی استخوانی خوب

تاثیرگذارترین عامل بر نتیجه عمل زیبایی و موفقیت آمیز بودن آن، میزان تجربه و مهارت جراح بینی می باشد. جراح می بایست تجربه لازم در جراحی بینی استخوانی را داشته و سوابق موفقیت آمیز و رضایت بخشی در این زمینه داشته باشد. در غیر اینصورت نتیجه به دست آمده از عمل بینی استخوانی مورد رضایت فرد نبوده و ممکن است عوارضی در حین عمل بیني برای او ایجاد گردد. بنابراین در انتخاب جراح بینی خود دقت نمایید.

انتخاب بهترین فرم بینی جهت جراحی بینی استخوانی

افراد معمولاً قبل از جراحی بینی استخوانی استرس زیادی داشته و سوالات زیادی در رابطه با این جراحی زیبایی دارند که از جمله شایع ترین آن ها می توان به سوال ذیل اشاره کرد:

” کدام فرم بینی برای من مناسب تر است؟ “

انتخاب فرم بینی نیازمند در نظر گرفتن فاکتورهایی است که در ادامه آورده ایم:

 • نوع بینی

تعیین کننده ترین فاکتور در تعیین فرم بینی ، نوع آن می باشد به گونه ای که اگر بینی تان گوشتی باشد به دلیل ضخامت پوست بینی ، زیاد بودن میزان بافت های زیرپوستی و همچنین ضعیف بودن ساختار غضروفی-استخوانی بینی چاره ای جز انتخاب فرم بینی تان نخواهید داشت. اما در صورتی که بینی تان استخوانی است هیچ محدودیتی در انتخاب فرم بینی نداشته و با در نظر گرفتن فاکتورهای ذیل می توانید یکی از 3 فرم طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی را برگزینید.

 • جنسیت

ویژگی های صورت آقایان و خانم ها و همچنین معیارهای زیبایی برای آن ها کاملاً با یکیدگر متفاوت می باشد. صورت خانم ها هرچه ظریف تر بوده و اجزای موجود در آن کوچکتر باشد زیباتر به نظر می رسد این در حالی است که کوچک بودن صورت و اجزا، موجب کاهش جذابیت و زیبایی آقایان می شود. هرچه استخوان صورت آقایان قوی تر و اجزای صورت آن ها برجسته تر باشد ظاهر جذاب تر و قوی تری خواهند شد.

 • سلیقه

سلیقه هر فرد با دیگری کاملاً متفاوت بوده و معنی این جمله که ” زیبای نسبی است ” نیز دقیقاً همین باشد. برخی افراد زیبایی را در طبیعی بودن و برخی دیگر در عروسکی بودن اجزا می دانند. بدیهی است که مناسب ترین فرم بینی برای دسته اول بینی طبیعی و برای دسته دوم فرم فانتزی می باشد.

همچنین افرادی که هیچ تمایلی برای نمایان بودن نتیجه جراحي بیني در صورت خود ندارند نباید برای عمل دماغ فانتزی اقدام کنند.

 •  تناسب میان اجزا

رضایت بخش ترین و مطلوب ترین نتایج از جراحی، زمانی حاصل خواهد شد که بینی با صورت و اجزای موجود در آن بیشترین تناسب را داشته باشد. بهترین جراحان بینی برای بررسی دقیق تر تناسب میان اجزا عکسبرداری هایی از جهات و زوایای مختلف بینی و صورت را برای تان تجویز می کنند که حتماً باید آن ها را انجام دهید.

آن ها مسائلی همچون زاویه میان لب و بینی و انتظارات شما را مدنظر قرار داده، با قدرت تصور بالا و همچنین اشراف کاملی که بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی دارند بهترین فرم بینی را برای تان انتخاب می کنند.

مدل جراحی بینی استخوانی

جراحی زیبایی دماغ طبق سه مدل طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی انجام می شود، حال با توجه به ویژگی بینی های استخوانی ، آن ها از انجام جراحي بیني به هریک از مدل های ذکر شده بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد. برای انجام جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی جراح بینی باید تغییرات بسیار زیادی را در بینی اعمال کند به همین علت افرادی که بینی آن ها استخوانی می باشد کاندید مناسبی جهت انجام این دو مدل هستند.

جراحی بینی استخوانی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

پس از عمل نکات بسیاری وجود دارد که رعایت آن ها الزامی است و ما در ذیل به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. بهتر است در معرض آفتاب قرار نگیرید.
 2. برای قرار گرفتن در آفتاب حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. داروهای تجویز شده را سر وقت و به موقع مصرف کنید.
 4. استفاده از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت بعد از عمل بیني ضروری است.
 5. به مدت دو ماه نمی توانید از عینک استفاده کنید.
 6. در مدت زمانی که جراح بینی برای تان تجویز نموده است بر روی بینی خود چسب بزنید.
 7. از قرار گرفتن در محل های شلوغ پرهیز کنید.
 8. به هنگام خواب و استراحت در زیر سر خود دو بالشت قرار دهید.

تورم بعد از جراحی بینی استخوانی چه مدت طول می کشد؟

با توجه به اصلاحاتی که انجام می شود تورم پس از جراحی کاملا طبیعی می باشد. اما میزان این تورم و مدت زمانی که طول می کشد بستگی به اینکه چه اقداماتی بر روی بافت بینی انجام می شود و فرد چه مقدار از نکات مراقبتی بعد از جراحی را انجام می دهد دارد. تورم بعد از جراحي بیني استخواني معمولا تا یک هفته بیشتر ادامه نمی یابد اما اگر تورم بیشتر از 6 ماه طول کشید حتما به پزشک مراجعه فرمایید و اقدامات لازم برای بر طرف کردن آن را انجام دهید.
در این حین برای کاهش میزان تورم می توانید از میوه های همچون آناناس و آب کرفس و هویچ استفاده کنید.

جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی یکی از مواردی می باشد که افراد برای انجام جراحی دماغ به آن توجه می کنند. این هزینه به فاکتور های بسیاری وابسته است که پس از معاینه توسط جراح زیبایی بینی مشخص می شود. اگر قصد آگاهی دقیق از هزینه جراحی را دارید با شماره هایی که در سایت وجود دارند تماس بگیرید.

عوارض جراحی بینی استخوانی

در این نوع عمل نیز همانند سایر جراحی ها عوارضی همچون درد، تورم و کبودی وجود دارد. اما در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از عمل و دستورالعمل های گفته شده پزشک، ممکن است عوارض جانبی مانند کج شدن، شکستگی، عفونت، ورود آسیب به عصب های دماغ، خونریزی شدید و غیره برای افراد به وجود بیاید.
البته لازم به ذکر است که در صورتی که یک جراح خوب و کارآزموده برای انجام جراحی انتخاب کنید میزان احتمال وقوع این عوارض به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند. در ادامه به صورت جامع تر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

 • مشکلات بیهوشی

عوارض جانبی مربوط به بیهوشی که ممکن است بیمار بعد از عمل بینی استخوانی خود تجربه کند، شامل حالت تهوع و استفراغ می باشد که در نتیجه تاثیرات ناشی از داروهای بیهوشی، ممکن است مشکلاتی را در بیمار ایجاد نماید. البته، این مورد جزو عوارض نادر بوده و بیماران چندان دچار مشکلات ناشی از آن نمی شوند.

 • خونریزی و عفونت

خونریزی و عفونت نیز بعنوان عوارض جانبی بعد از جراحی دماغ استخوانی محسوب می شوند که البته، در صورت سپردن جراحی به دست یک متخصص صاحب تجربه و وارد، می تواند به حداقل سطح یا صفر برسد. زمانی که شما تحت جراحی قرار می گیرید، این احتمال وجود دارد که خونریزی شدید و عفونت را در صورت رعایت نکردن دستورالعمل های پزشک، تجربه کنید. پس بمنظور جلوگیری از وقوع این عوارض جانبی، توصیه های پزشک را با دقت اجرا کنید. برای مثال، پزشک به شما توصیه می کند دو هفته قبل از جراحی بینی استخوانی، مصرف داروهای رقیق کننده خون، مکمل ها و داروهای ضد التهاب را متوقف کنید. همچنین، آنتی بیوتیک در دوره ریکاوری بعد از جراحی نیز طبق تجویز پزشک باید مورد استفاده قرار گیرد.

 • چالش های تنفسی

اگر روند جراحی تنها با هدف خلق زیبایی انجام شود و در آن جنبه های فانکشنال و عملکرد طبیعی بینی( تنفس) مد نظر قرار نگیرد، ممکن است تغییر شکل و کوچک شدن بینی باعث تنگ شدن مجاری تنفسی در بینی شده و تنفس را با مشکل روبرو نماید. یک پزشک با تجربه، علاوه بر خلق ظاهری زیبا در بینی، حفظ کیفیت عملکرد این اندام را نیز در الویت کار خود قرار می دهد.

 • اسکار بعد از جراحی بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی با دو تکنیک باز و بسته قابل اجرا می باشد. در تکنیک بسته، تمام برش ها در داخل سوراخ های بینی شکل می گیرد. در رویکرد باز، علاوه بر برش های داخلی، یک برش خارجی در ستونچه بینی واقع در بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. پزشک با قرار دادن این برش در موقعیت استراتژیک، تلاش می کند تا بر جای ماندن جای زخم ناشی از برش خارجی ایجاد شده را به حداقل برساند. موفقیت در اجرای این امر، باز هم سپرده شدن جراحی به دستان یک جراح ماهر را می طلبد.

 • سوراخ در سپتوم بینی

سپتوم بینی بعنوان دیواره جدا کننده دو سوراخ چپ و راست، گاهی در صورت اجرای جراحی به دست جراح نابلد، در جراحی بینی استخوانی، سوراخ می شود. این امر باعث وارد آمدن فشار بر روی چارچوب بینی و صدا دادن یا اصطلاحاً سوت کشیدن بینی در زمان تنفس می شود. همچنین، این عارضه جانبی، مشکلاتی را در تنفس به وجود آورده و به مرور زمان موجب تخریب و فروپاشی ساختار بینی می شود.

سوالات متدوال جراحی بینی استخوانی

در ذیل تعدادی از پرتکرارترین سوالات بیماران در رابطه با این نوع عمل را مطرح کرده و به آن ها پاسخ داده ایم:

آیا امکان بازگشت قوز بینی های استخوانی بعد از عمل وجود دارد ؟

سوال بسیاری از بیماران در رابطه با برگشت قوز موجود در بینی های استخوانی می باشد. در این رابطه باید بگوییم امکان برگشت برآمدگی بینی های استخوانی بعد از عمل زیبایی دماغ وجود ندارد، بنابراین نگرانی در این مورد نداشته باشید.

سوال بسیاری از بیمارانی که انحراف بینی دارند در این باره می باشد که آیا می توان جراحی انحراف و زیبایی بینی را همزمان انجام داد ؟

بله ، انجام همزمان جراحی زیبایی و انحراف بینی امکان پذیر می باشد، تنها ممکن است مدت زمان عمل دماغ افزایش یابد. از دیگر جراحی هایی که می توان همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد می توانیم به پولیپ بینی و کجی بینی اشاره کنیم در حالت کلی می توان تمامی مشکلات تنفسی را همزمان با انجام عمل زیبایی بینی برطرف کرد.

بسیاری از بیماران در این باره می پرسند که آیا بیمه هزینه جراحی را پرداخت می کند ؟

خیر ، بیمه تنها هزینه جراحی های درمانی را متقبل می شود.

آیا جراحی بینی استخوانی دردناک است ؟

بسیاری از افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند به علت ترس از درد ناشی از عمل بیني از انجام آن منصرف می شوند.

در رابطه با میزان درد جراحی زیبایی بینی باید بگوییم که برخلاف تصورات بیشتر مردم عمل بینی دردناک نیست و درد مختصر آن نیز با مصرف مسکن برطرف می شود.

آیا امکان انجام جراحی بینی استخوانی با لیزر وجود دارد ؟

خیر ، احتمالا شما هم مطالبی در رابطه با جراحی با لیزر شنیده اید اما این مطالب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و حقیقت ندارند. جراح بینی در حین انجام جراحی زیبایی بینی بر روی تیغه ، غضروف و استخوان های بینی تغییر ایجاد می کند که اعمال این تغییرات با استفاده از لیزر امکان پذیر نیست. کاربرد لیزر در عمل زیبایی به رفع اسکار های ناشی از جراحی ختم شده و کاربرد دیگری ندارد.

افرادی که جراحی انجام داده اند تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنند ؟

استفاده از چسب بینی در هر فرد متغیر می باشد و طبق نظر پزشک مشخص می گردد.