کبودی ناشی از جراحی بینی از عوارض طبیعی و شایع بعد از جراحی بینی می باشد که بروز آن موجب نگرانی برخی از بیماران می گردد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با کبودی بعد از جراحی بینی در اختیارتان قرار دهیم.

کبودی ناشی از جراحی بینی

دلیل ایجاد کبودی بعد از جراحی بینی چیست؟

برای انجام رینوپلاستی و ایجاد تغییرات در بینی افراد، جراحان بینی از دو روش جراحی بسته و باز استفاده می نمایند که جراحی باز به دلیل مزایای بیشتری که نسبت به جراحی بسته دارد، بیشتر توسط جراحان بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

در تکنیک باز بعد از بیهوش شدن افراد، جراح بینی اقدام به ایجاد چندین برش داخلی و یک برش بسیار کوچک در ناحیه کلوملا می نماید.

بعد از ایجاد برش های لازم، با استفاده از ابزارهای مخصوص پوست بینی از ساختمان آن جدا می گردد و جراح بینی اصلاحات لازم را در بینی ایجاد می کند.

ایجاد برش بر روی پوست و ایجاد تغییر در ساختار و ساختمان بینی موجب بروز کبودی در بینی می گردد.

آیا شدت کبودی ناشی از جراحی بینی در تمام افراد یکسان است؟

شدت کبودی ناشی از جراحی بینی در افراد مختلف متفاوت است و به موارد زیر بستگی دارد:

نوع بینی

میزان کبودی در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است. ضخیم بودن پوست بینی های گوشتی و ضعیف بودن استخوان های آن موجب می گردد که بعد از عمل بینی ، ورم بیشتری در آن ایجاد شود.

میزان ایرادات موجود در بینی

بدیهی است که هرچه میزان ایراد بینی بیشتر باشد، بینی نیازمند ایجاد تغییرات بیشتری می باشد.

اقدامات لازم برای کمک به کاهش کبودی ناشی از جراحی بینی

برای کمک به کنترل کبودی که یکی از عوارض جانبی اجتناب ناپذیر بعد از جراحی محسوب می شود ، اجرای دستورالعمل های زیر می تواند مفید واقع شود.

سر خود را خم نکنید و در زمان استراحت ، ترجیحاً چند بالش را در زیر سر قرار داده یا بر روی صندلی راحتی به حالت لم داده قرار بگیرید. اجتناب از خم شدن و فعالیت های سنگین ، از وارد آمدن فشار به ناحیه درمان جلوگیری می کند. به این ترتیب ، می توان از گسترش دامنه کبودی جلوگیری کرد.

برخی داروها از قبیل آسپرین ، ایبوپروفن و برخی مکمل های گیاهی ، باعث رقیق شدن خون می شوند و می توانند بر روی تشدید کبودی ، تاثیر گذار باشند . بمنظور کاهش احتمال کبودی بعد از عمل بینی ، پزشک در زمان مشخصی قبل از عمل ، دستور قطع مصرف این داروها را صادر کرده و توقف مصرف آنها باید تا مدتی بعد از عمل بینی ادامه یابد.

استعمال سیگار ، یکی از فاکتورهای منفی در هر فرایند درمانی است. قطع مصرف سیگار و محصولات وابسته به آن قبل از جراحی و تا مدتی بعد از عمل ، الزامی می باشد. سیگار تاثیر نامطلوب خود را از طریق تنگ کردن رگ های خونی بر جای می گذارد. وقتی رگ ها تنگ می شوند ، خونرسانی به بافت های آسیب دیده در طول درمان ، به خوبی انجام نمی شود. همین امر بر روی پروسه بهبود اثر گذاشته و باعث می شود که بهبود ، با سرعت کمتری پیش برود.

برخی مواد غذایی حاوی ماده ای به نام بروملین می باشند که در کنترل کبودی ، بسیار تاثیر گذار است. میوه هایی از قبیل آناناس ، دارای خاصیت ضد التهابی بسیار قوی بوده و مصرف آن در طول دوره بهبود بعد از عمل برای کمک به کاهش سریع تر کبودی بسیار توصیه می شود.

آب کرفس نیز بعنوان یک خوراکی حاوی تاثیرات آنتی اکسیدان بوده و مصرف آن بسیار موثر است.

قرار دادن کمپرس یخ نیز یکی از راهکار های توصیه شده برای کمک به کاهش کبودی و تورم بعد از عمل بینی می باشد. سرمای ناشی از کمپرس ، باعث جمع شدن عروق می شود و همین امر بر روی کاهش تورم و کبودی اثر می گذارد. کمپرس را حتماً در حوله ای تمیز بپیچید و سپس بر روی ناحیه درمان قرار دهید تا سرمای ناشی از آن باعث آسیب دیدن پوست نشود.

از مصرف مولتی ویتامین ها ، مکمل های گیاهی ، ویتامین E خودداری کنید.

کبودی ناشی از جراحی بینی تا چه مدت ماندگار است؟

کبودی معمولاً در روز دوم بعد از عمل شدت یافته و به اوج خود می رسد. این میزان کبودی در مقایسه با روز اول ، بیشتر است. اما نگران نباشید. این فرایند ، طبیعی بوده و واکنش بدن به جراحی ، محسوب می شود. از روز دوم به بعد ، شاهد کاهش ورم و کبودی در ناحیه درمان خواهید بود.

بعد از سپری شدن یک هفته ، کبودی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و نهایتاً بعد از گذر یک ماه ، هیچ آثاری از آن در ناحیه درمان مشاهده نخواهد شد.

آیا انتخاب دکتر جراح بینی خوب در مقابله با کبودی موثر است؟

مهارت جراح بینی ، تمام جوانب جراحی از جمله مدیریت دامنه کبودی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. کبودی یکی از عوارض جانبی اجتناب ناپذیر بعد از عمل رینوپلاستی بوده و نمایان شدن آن بعد از فرایند جراحی ، طبیعی است ، ولی سپردن جراحی به دست یک پزشک با تجربه و مهار می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در کنترل دامنه آن داشته باشد. جراح خوب با استفاده از تکنیک متناسب با نیازهای بینی و اجرای ماهرانه آن ، و نیز ایجاد برش ها در بینی در یک دامنه کنترل شده ، در واقع شرایطی را فراهم می آورد که بافت های بینی ، تحت تحریک کمتری قرار گیرند. تحریک کمتر بافت های بینی ، باعث محدود شدن دامنه کبودی می شود.

آیا کبودی ناشی از جراحی بینی ، نشانه نگران کننده ای است؟

کبودی بعد از جراحی بینی به هیچ عنوان علامت نگران کننده ای محسوب نشده و خطرناک نمی باشد. کبودی ، عارضه جانبی طبیعی بعد از عمل بینی است که در دامنه های متغیر در بیماران مختلف اتفاق می افتد.

علت بروز آن ، برش های ایجاد شده در طول فرایند ، در بافت های بینی می باشد. زمانی که برش در بافت بینی ایجاد می شود ، خون به داخل بافت بینی راه پیدا کرده و بعد از مدت کوتاهی در حدود یک هفته ، به طور خودبخود رفع می شود.

آیا بین سن و دامنه کبودی ناشی از جراحی بینی ، ارتباطی وجود دارد؟

بین سن بیمار و دامنه کبودی ارتباط مستقیمی وجود دارد. هر چه سن فرد بیشتر باشد ، احتمال بروز کبودی در دامنه ای وسیع تر ، بیشتر است. بعلاوه ، با توجه به اینکه سرعت بهبود در بیماران کم سن تر ، بالاتر می باشد ، می توان انتظار داشت که بعد از جراحی در بیماران دارای سن بالاتر به دلیل کند تر بودن فرایند بهبود ، کبودی نیز مدت بیشتری تداوم داشته و با سرعت کمتری بهبود می یابد.

پریوست چیست و چه ارتباطی با کبودی بعد از جراحی بینی دارد؟

پریوست ساختاری در بینی است که مسئولیت خونرسانی به بینی را بر عهده دارد. همانطور که در بالا شرح داده شد ، آسیب دیدگی مویرگ ها و نفوذ خون به بافت بینی ، باعث بروز کبودی بعد از عمل بینی می شود. زمانی که برای رفع ایرادات بینی ، اقدامات لازم انجام می گیرد ، این بافت دچار آسیب دیدگی می شود و در نتیجه خون به بافت بینی نفوذ کرده و کبودی اتفاق می افتد.

مهارت جراح در اجرای فرایند به شکلی که کمترین آسیب دیدگی متوجه این ساختار شود ، نقش بسیار مهمی در کنترل کبودی بعد از جراحی دارد.