یکی از انواع جراحی های زیبایی که به منظور رفع ایرادات موجود در ظاهر گوش و اصلاح آن ها انجام می گیرد ، جراحی گوش یا اتوپلاستی می باشد. در این مقاله دکتر کیوان خوشخو بهترین دکتر جراح گوش در تهران ، توضیحات جامع و مفیدی در این خصوص بیان شده است که توصیه می شود اگر تصمیم به انجام این جراحی دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات مفید و ارزشمندی را در خصوص ریسک های جراحی ، مزایا ، دوره ریکاوری و تاثیرات عمل گوش بر شنوایی کسب نمایید. در صورتی که بعد از مطالعه مقاله سوالی در این رابطه داشتید ، می توانید پرسش خود را در قسمت دیدگاه وب سایت بیان نمایید ، ما در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

 

جراحی گوش به چه دلایلی انجام می شود ؟

اکثر افراد در صورتی که با مشکلات مادرزادی زیر متولد شده باشند نیازط به انجام این پروسه دارند :

 • بد فرمی در شکل گوش و گوشت اضافه در لاله گوش
 • برآمدگی و بیرون زدگی گوش
 • کوچک بودن بیش از حد گوش
 • گوش هایی که کمبود غضروف دارند

مواردی که ذکر شد همه مشکلات مادرزادی بودند که با انجام جراحی گوش قابل حل هستند. لازم به ذکر است که جراحان این پروسه را برای افرادی که در اثر یک حادثه یا ضربه و فشار به گوش دچار مشکل شده اند نیز انجام می دهند تا مشکل آنها را حل نمایند. این پروسه هم از نظر درمانی می تواند برروی کارایی گوش شما اثر بگذارد و هم کاربرد زیبایی دارد و در حد خود تغییراتی در ظاهر و چهره شما ایجاد می نماید.

به عنوان مثال گوش گل کلمی یک مشکل است که در بین بوکسورها ، کشتی گیران و سایر افرادی که در ورزش های رزمی فعالیت می کنند رواج دارد. در صورتی که شما به طور همیشه دچار مشکل بر اثر این آسیب دیدگی گردید پزشک اتوپلاستی را برای حل مشکل به شما پیشنهاد می نماید.

انواع اتوپلاستی در تهران :

جراحی زیبایی گوش با توجه به هدف آن می تواند با متدها و روش های مختلفی انجام گیرد. انواع روش های اتوپلاستی به شرح زیر هستند.
چسباندن گوش ها به سر: بسیاری از افراد گوش ها برجسته و کاملا بیرون زده ای دارند. جراحان به این افراد انجام جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی را پیشنهاد می کنند. با این کار، فاصله گوش ها تا سر کم شده و با نزدیک شدن گوش ها به سر بیمار، چهره زیباتر و جذاب تر می شود. برای انجام این جراحی، غضروف های بد فرم باید تغییر شکل داده شوند.
کوچک کردن گوش : اگر شما یا فرزنداتان گوش های بیش از حد بزرگ (ماکروتیا) دارند، برای رفع این مشکل می توانند جراحی گوش را انتخاب کنند. در طی این روش، جراح بافتی را برای کوچکتر کردن گوش‌های شما برمی دارد.
بزرگ کردن گوش : گاهی اوقات، افراد گوش‌های بد شکل، بسیار کوچک یا گوش‌هایی دارند که به طور کامل رشد نکرده اند (میکروتیا) که برای رفع این مشکل به درمان نیاز دارند. در این متد جراحی، هدف از بزرگ کردن گوش افزایش قسمت بیرونی می باشد که معمولا با پیوند غضروف یا بافت انجام می شود.

ایرادات ظاهری گوش

 • گوش های بسیار بزرگ
 • نامساوی بودن و عدم تقارن گوش ها
 • نواقصی که در اثر حوادثی همچون تصادف یا سوختگی در گوش ها ایجاد شده اند.

کاندیدای مناسب جراحی گوش در تهران

تنها افرادی که دارای شرایط ذیل باشند صلاحیت انجام عمل زیبایی گوش را خواهند داشت :

 • افرادی که به عفونت شدید و سایر بیماری های گوش مبتلا نبوده ، از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل قرار داشته باشند.
 • کودکانی که حداقل 5 سال سن داشته باشند؛ رشد گوش ها در این سن معمولاً کامل شده و تحمل جراحی گوش در تهران را خواهند داشت.
 • افرادی که به مصرف مواد مخدر ، مواد حاوی نیکوتین و نوشیدنی های الکل دار اعتیاد ندارند.
 • افرادی که اهداف شان از این جراحی زیبایی مشخص بوده و می توانند آن ها را به طور دقیق با پزشک خود در میان بگذارند.
 • اشخاصی که توقعات منطقی و معقول از جراحی زیبایی گوش در تهران ، دارند.
 • کودکانی که همکاری و تعامل لازم با پزشک را دارند و غیره.

 

ریسک های جراحی گوش

با وجود اینکه این جراحی زیبایی بسیار ایمن است اما امکان بروز مشکلاتی که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم بعد از انجام آن وجود دارد :

 • عدم تقارن در جایگاه گوش : در طول دوره بهبودی و به دلیل وجود تورم ، ممکن است گوش ها نامتقارن به نظر برسند که این امر کاملاً طبیعی بوده و بعد از کامل شدن دوره بهبودی برطرف خواهد شد.
 • جای بخیه : در برخی موارد ممکن است جای بخیه در گوش های بیمار باقی بماند که مسئله جدی و مشکل سازی نیست زیرا بخیه ها به طور معمول در پشت گوش یا داخل چین های طبیعی گوش ایجاد شده و از دید سایرین مخفی خواهند بود.
 • تغییر در احساس پوست : اقدامات صورت گرفته در گوش ها به منظور تغییر مکان و رفع مشکلات موجود در آن ها ممکن است موجب تغییر احساس پوست به طور موقتی گردد. لازم به ذکر است که در برخی موارد بسیار نادر امکان دارد این بی حسی به طور دائمی و برای همیشه در فرد باقی بماند.
 • اصلاح مفرط : این عارضه که در اثر عدم مهارت و تجربه کافی پزشک اتفاق می افتد منجر به ایجاد ظاهری غیرطبیعی در گوش ها می شود. به طور مثال گوش ها خیلی به سر نزدیک شده و به آن می چسبند.

البته شایع ترین عارضه بعد از جراحی گوش بروز مقداری تورم ، درد ، التهاب ، کبودی ، حساسیت به ماده بیهوشی و در برخی موارد حساسیت به نوار چسب یا مواد دیگری است که در حین جراحی یا بعد از آن به کار گرفته می شود که موضوع مهمی نبوده و با گذشت چند روز به طور کامل برطرف خواهند شد.

 

جراحی گوش - دکتر کیوان خوشخو

 

جراحی گوش در کودکان

باید بگوییم که انجام اتوپلاستی در کودکان بالای 6 سال قابل انجام است. زیرا با تکمیل 6 سال ، رشد لاله گوش کامل شده و دیگر رشد نخواهد کرد. همچنین افراد باید بدانند که نتیجه عمل گوش در کودکان به دلیل نرم بودن لاله گوش های شان موفقیت آمیز تر از اتوپلاستی در بزرگسالان بوده و بهتر است افراد در سنین پایین برای انجام این جراحی مراجعه و اقدام نمایند. هرچند نتیجه به دست آمده از جراحی گوش در تهران در حدی هست که انتظارات افراد از این جراحی را برآورده سازد.

روند انجام جراحی گوش :

پیش از اینکه برای جراحی آماده شوید یک جلسه با پزشک خواهید داشت که طی آن مراقبت ها و نکاتی که باید پیش از جراحی در نظر داشته باشید برای شما توضیح داده می شود. دقت داشته باشید که مراقبت های پیش از جراحی را به خوبی و مطابق با دستورالعمل جراح خود پیش ببرید. روند جلسه پیش از جراحی به شرح زیر خواهد بود:

 • پزشک جراح گوش های شما را معاینه می کند.
 • از شما در مورد انتظارات و توقعاتتان از جراحی پیش رو سوال خواهد کرد.
 • سابقه پزشکی و داروهای مصرفی شما را بررسی خواهد کرد تا از وضعیت سلامتی شما اطلاع کاملی داشته باشد.

برخی از این مراقبت ها و نکات عمومی عبارتند از :

 • پیش از جراحی گوش باید از مصرف داروهای غیراستروئیدی که خاصیت ضدالتهابی دارند بپرهیزید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • برای روز جراحی حما یک همراه داشته باشید که پس از جراحی شما را به منزل برساند و در انجام کارهای روزانه به شما کمک کند.

در حین جراحی اتوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی گوش معمولا یک عمل جراحی سرپایی محسوب می شود و بیماران عزیز می توانند پس از اتمام عمل بدون اینکه در بیمارستان بستری شوند به منزل بازگردند.
برای شروع جراح یا از بیهوشی کامل و یا بی حسی موضعی استفاده می کند.
مراحل خاص جراحی بسته به نوع اتوپلاستی که انجام می دهید متفاوت است. اما در حالت کلی مراحل جراحی را می توان به شکل زیر تقسیم بندی کرد:

 • ایجاد یک یا چند برش در پشت یا چین های گوش
 • اضافه کردن یا برداشتن بافت برای رسیدن به فرم و حالت دلخواه
 • ایجاد اصلاحات و تغییرات لازم در فرم گوش ها
 • بستن برش ها با بخیه و اتمام جراحی

مزایای عمل گوش

 1. جراحی گوش بسیار ایمن و بی خطر می باشد.
 2. دوره نقاهت آن کوتاه است.
 3. با از بین بردن ایرادات ظاهری فرد ، موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد خواهد شد.
 4. برش های ایجاد شده در این روش بسیار کوچک و تعداد آن ها محدود است.

 

جراحی گوش - دکتر خوشخو

 

نحوه انتخاب بهترین جراح گوش تهران

افراد می بایست بهترین جراح گوش در منطقه و شهر خود را برای انجام عمل گوش های شان در نظر بگیرند.

به طور مثال فردی که در تهران زندگی می کند می بایست بهترین دکتر جراحی گوش در تهران را انتخاب نماید ، به همین منظور :

 • در رابطه با بهترین جراح اتوپلاستی در منطقه خود در گوگل جستجو کرده یا از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید.
 • از اسامی جراحان گوش خوب موجود در شهر خود ، یک لیست کامل تهیه نمایید.
 • با مراجعه به مطب جراحان گوش با آن ها صحبت کرده و از آن ها بخواهید تا نمونه کارهای شان را نشان تان دهند.
 • به منظور کسب اطلاع از میزان رضایت بیماران قبلی از جراحان گوش ، با حضور در مطب جراحان زیبایی گوش با بیماران قبلی آن ها گفتگو کنید.

ریکاوری بعد از عمل گوش

بعد از جراحی گوش ، گوش ها پانسمان می شود. این پانسمان با هدف محافظت از گوش ها و پوست اطراف آن مورد استفاده قرار می گیرد. در اطراف هر گوش ، گاز استریلی هم قرار داده می شود تا از وارد آمدن فشار به ناحیه درمان ، جلوگیری کند. این پانسمان به مدت چند روز در محل خود دست نخورده باقی می ماند. بهترین جراح اتوپلاستی تهران ؛ به بیمار خود توصیه می کند تا به مدت یک هفته از محل کار یا مدرسه مرخصی بگیرید تا بتواند دوره ریکاوری را به شکلی موفقیت امیز سپری کند.

این جراحی ، فرایند زیبایی است که باید به دست یک جراح با تجربه و ماهر انجام شود. باید جراحی را انتخاب کنیم که از دانش سطح بالایی درباره آناتومی گوش برخوردار بوده و تجربه زیادی در زمینه جراحی اتوپلاستی داشته باشد. هدف نهایی جراح گوش خوب در تهران ، کمک به بیمار در بازیابی اعتماد به نفس و لذت بردن از شکل ظاهری گوش های خود در زمان نگاه کردن به آنها در آینه می باشد.

متدهای مختلف جراحی گوش در تهران

انواع عمل زیبایی گوش مورد نیاز به علت پایه برآمدگی گوش ها وابسته است. اتوپلاستی تردیشنال ، شامل مراحل زیر می باشد:

 • ایجاد یک برش در پشت گوش و جدا کردن پوست از غضروف
 • استفاده از بخیه های دائمی با یک الگوی قدم به قدم برای خلق مجدد چین های طبیعی گوش
 • قرار دادن گوش در موقعیت جدید نزدیک تر به سر تحت یک زاویه مناسب
 • قرار دادن لاله گوش در موقعیت طبیعی تر

پس از پایان فرایند ، از نمای روبرو ، خواهید دید که گوش های شما در موقعیت مناسبی قرار گرفته است. از نمای پهلو نیز کانتور گوش به گونه ای است که کاملاً طبیعی دیده می شود.

برخی بیماران ، داوطلبین خوبی برای یک تکنیک جدید تحت عنوان عمل گوش بدون بخیه می باشند. بر خلاف اتوپلاستی تردیشنال ، این جراحی بدون برش ، هیچ جای زخمی بر جای نمی گذارد. برای اجرای این تکنیک ، چین های گوش علامت گذاری می شوند و نقاط ورودی برای بخیه زدن ، مشخص می گردند. سپس غضروف گوش در موقعیت ایده آل تر قرار داده می شود. بخیه زدن به یک روش حلقه ای انجام می شود و امکان شکل دهی غضروف و پوست گوش ها را فراهم آورده و گوش ها را به سمت پوست سر ، تحت یک زاویه نرمال ، به عقب می کشد.

عمل گوش بدون برش ، تحت بی حسی موضعی قابل اجرا می باشد. عمل زیبایی گوش تردیشنال که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ، 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد ، در حالیکه جراحی زیبایی گوش بدون برش ، یک فرایند 30-45 دقیقه ای بوده و بر خلاف عمل سنتی یا تردیشنال که به یک ریکاوری 7 الی 10 روزه نیاز دارد ، در جراحی گوش بدون برش ، بیمار می تواند پس از مدت کوتاهی بعد از جراحی ، به محل کار یا مدرسه بازگردد.

 

جراحی گوش - دکتر خوشخو

 

چرا گوش ها برآمده می شوند ؟

برآمده شدن گوش ها یک مولفه ژنتیکی محسوب می شود. این ویژگی اغلب از والدین یا دیگر اعضا در نسل های قبلی بیمار ، در 5 درصد کل جمعیت های مبتلا به این مشکل ، انتقال می یابد. گوش در یک دوره 7 هفته ای از ابتدای حیات فرد ، شروع به رشد کرده و سپس به پوست و غضروف تبدیل شده و در مراحل بعدی ، بخش های مختلف گوش را تشکیل می دهد. بخش خارجی گوش از بافت غضروفی تشکیل شده که با پوست پوشش داده شده است. در گوش خارجی ، چین های سطحی وجود دارد که هر یک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا می باشند. اگر این چین خوردگی ها به درستی شکل نگیرند ، گوش از سر فاصله می گیرد. در طول هفته های 12 الی 16 رشد جنین ، چین هایی در گوش ایجاد می شود که آن را به سمت عقب و به طرف سر می کشاند. عدم شکل گیری صحیح این چین ها باعث برآمده شدن گوش ها می شود. شکل سه بعدی گوش باعث می شود که گوش دارای شکل نرمالی باشد. وقتی اتوپلاستی انجام می شود ، پزشک تلاش می کند تا شکل نرمالی را در این اندام خلق نماید. فاصله طبیعی گوش ها از سر ، 15 الی 20 میلی متر است. با این فاصله ، زاویه ای بین گوش و سر شکل می گیرد. این زاویه نرمال ، 25 الی 35 درجه می باشد. وقتی این زاویه بیش از 40 درجه باشد ، شکل غیر عادی در آن ایجاد می شود.

عوارض عمل زیبایی گوش

همانگونه که گفتیم اتوپلاستی یک جراحی زیبایی بسیار ایمن می باشد و تنها عارضه ناشی از انجام آن بروز مقداری تورم، التهاب و کبودی است که به مرور زمان رفع خواهد شد.

آیا جراحی گوش دردناک است؟

عمل زیبایی گوش به طور کلی به عنوان یک فرایند بدون درد شناخته شده است. البته ممکن است بلافاصله بعد از پروسیجر ، زمانی که گوش های شما برای کاهش تورم و کمک به فرایند بهبود ، پانسمان شده است ، اندکی درد را احساس کنید. بعلاوه ، باید از خوابیدن روی گوش ، خودداری کنید. این کار ، در فرایند بهبود ، اختلال ایجاد می کند. اگر در طول دوره ریکاوری بعد از عمل گوش ، احساس درد کردید ، می توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح اتوپلاستی خوب در تهران ، برای کنترل درد ، استفاده کنید. در حالت نرمال ، بعد از 3 الی 5 روز ، بعد از جراحی ، باید درد تا حد قابل ملاحظه ای تسکین پیدا کند. پانسمان قرار داده شده بر روی ناحیه درمان ، معمولاً دو هفته بعد از جراحی زیبایی گوش برداشته می شود.

آیا جراحی زیبایی گوش بر روی شنوایی تاثیر می گذارد ؟

هدف از عمل زیبایی گوش در تهران با دکتر کیوان خوشخو ، تغییر شکل این اندام است. بنابراین ، این پروسیجر جراحی بر روی فرایند شنوایی تاثیر منفی نگذاشته و گاهی شنوایی را بهبود می بخشد. این فرایند می تواند به کوچک شدن اندازه گوش هایی که اندازه آنها نسبت به سایر ویژگی های سر و صورت بیمار ، نامتناسب است ، کمک کند. این فرایند ، گوش های بدشکل را در واقع اصلاح کرده ، گوش هایی که از سر فاصله زیادی دارند را در موقعیت نزدیک تر به سر قرار داده و گوش هایی که دچار آسیب فیزیکی شده اند را درمان می کند. جراحی گوش ، یک پروسیجر سرپایی است که در آن ، جراح برش هایی را در پشت گوش یعنی جایی که گوش ها به سر می رسند ، ایجاد می نماید. همچنین پزشک بخشی از غضروف گوش را برداشته یا برای کمک به دستیابی به نتیجه مورد نظر ، خمیدگی هایی را در غضروف گوش ایجاد می نماید. هر چند طول مدت جراحی در بیماران مختلف متفاوت است ، ولی بیشتر روندهای درمان ، در طول یک الی دو ساعت تکمیل می شوند.

تصاویر قبل و بعد از جراحی اتوپلاستی با دکتر خوشخو

بهترین سن برای انجام جراحی گوش

گوش در زمان تولد ، به طور کامل شکل گرفته است. تا سه سالگی ، گوش تقریباً به 85 درصد اندازه کامل خود می رسد. تا 5 الی 6 سالگی ، تقریباً رشد گوش از نظر سایز ، تکمیل شده است. بزرگ تر شدن اندازه گوش در اثر بالا رفتن سن ، به بزرگ شدن نرمه گوش ارتباط داشته و در واقع ، در رشد کلی گوش ، تغییری ایجاد نمی کند. بنابراین ، بهترین سن برای انجام جراحی گوش در تهران با دکتر خوشخو ، زمانی است که گوش به رشد کامل یا اصطلاحاً بلوغ رسیده است. این بلوغ یا رشد کامل ، در سن 5 سالگی اتفاق می افتد.

اقدامات قبل از عمل زیبایی گوش

افراد قبل از اقدام به انجام هر روش جراحی زیبایی باید در رابطه با دستورالعمل هایی که رعایت شان قبل و بعد از آن روش جراحی موجب کیفیت دوران نقاهت و ایجاد تسریع در روند این دوران می شوند اطلاعات لازم را کسب کرده و ببینند آیا شرایط رعایت این نکات را دارند یا خیر. اگر به هر دلیلی قادر به رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل گوش نیستید کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی زیبایی نمی باشید. از جمله مراقبت های قبل از عمل زیبایی گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • انتخاب بهترین دکتر برای جراحی گوش در تهران

با انتخاب بهترین پزشک تا حد زیادی موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی را تضمین نموده و احتمال بروز مشکل و عارضه ناشی از آن را کم می کنید.

 • صحبت در مورد انتظارات

پزشک زمانی می تواند نتیجه ای نزدیک به سلیقه شما را رقم بزند که از انتظارات شما آگاه باشد ، لذا در جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی گوش توقعات تان را با پزشک تان در میان بگذارید. البته افراد باید بدانند که پزشک هر چقدر که ماهر و مجرب نیز باشد نمی تواند از پس انتظارات نامعقول افراد بر آید ، بنابراین از نتایج این جراحی زیبایی انتظارات منطقی داشته باشید.

 • انجام آزمایشات

برای اینکه جراحی گوش ایمن انجام شده و حین آن مشکلی برای فرد پیش نیاید لازم است تا وضعیت سلامت فرد به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

از همین رو پزشک از شما درباره داروهای مصرفی تان و بیماری های مزمنی که به آن های ابتلا داشته یا دارید سوال کرده و برای اطمینان بیشتر آزمایشاتی را برای تان تجویز می کند که انجام شان ضرورت دارد.

 • انجام عکسبرداری ها

برای اینکه مشکلات موجود در گوش ها به خوبی قابل رویت بوده و جراح اشراف بهتری به آن ها داشته باشد انجام یکسری عکسبرداری ها را برای تان تجویز می کند. این عکسبرداری ها را در اولین فرصت انجام داده و به پزشک تان تحویل دهید.

 • قطع مصرف دخانیات و برخی داروها

داروهایی همچون وارفارین با تاثیری که در کاهش غلظت خون دارند ممکن است در حین عمل گوش مشکل ساز شده و باعث خونریزی شوند. همچنین مصرف مواد دارای نیکوتین و نوشیدنی های حاوی الکل نیز به دلیل کاهش میزان اکسیژن خون احتمال ایجاد مشکل در حین جراحی گوش را افرایش می دهند. بنابراین از مصرف این داروها و دخانیات به مدت 2 هفته قبل از جراحی خودداری کنید. هنگام مراجعه برای جراحی زیبایی گوش زیور آلات به همراه نداشته و آرایش نکنید.

 

جراحی گوش در تهران - دکتر خوشخو

 

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 1. به مدت 5 روز بر روی گوش ها پانسمان وجود داشته و سپس برداشته خواهد شد ، بعد از برداشتن پانسمان بیمار می بایست از یک باند کشی استفاده نماید.
 2. در صورت بروز درد از مسکن هایی که پزشک برای تان تجویز نموده است استفاده کنید.
 3. داروهای خود را طبق دستور مصرف، به طور کامل و سروقت مصرف نمایید.
 4. به مدت 2 هفته به پشت بخوابید تا فشاری بر گوش های تان وارد نشود.
 5. به مدت 3 هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.

مراقبت از زخم ها بعد از عمل زیبایی گوش

 • در طول یک تا دو روز اول ، ترشح خون از برش داخل کانال گوش و پشت گوش طبیعی است.
 • پزشک به شما می گوید که چه زمان باید پانسمان برداشته شود.
 • گاهی پانسمان گوش به طور خودبخود می افتد ولی خودتان به هیچ وجه آن را دستکاری نکنید و از روی برش برندارید.
 • پزشک معمولاً از بخیه های جذبی استفاده می کند و در نتیجه نیازی به کشیده شدن آنها نمی باشد.

چه زمان بعد از جراحی گوش می توانیم دوش بگیریم ؟

 • همیشه داخل گوش را خشک نگه دارید.
 • می توانید 48 ساعت بعد از عمل ، دوش بگیرید یا حمام کنید ولی به هیچ وجه زخم را در آب فرو نبرید.
 • یک پنبه آغشته به وازلین را بر روی برش قرار دهید.
 • در صورتی که آب به داخل گوش راه پیدا کرد ، آن را با احتیاط خشک کنید. چیزی در داخل کانال گوش فرو نبرید.
 • بلافاصله بعد از دوش گرفتن ، برش ها را خشک کنید و از لوسیون مرطوب کننده یا پماد آنتی بیوتیک تا زمان بهبود کامل استفاده کنید. تا زمانی که برش ها چسب زده شده اند ، نیازی به استفاده از لوسیون نمی باشد ولی بعد از برداشته شدن چسب می توانید از لوسیون استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های بعد از عمل گوش مراجعه کنید.

زمان مورد نیاز برای دوره نقاهت بعد از عمل چقدر است ؟

به طور کلی زمان مورد نیاز برای ریکاوری از این عمل6 الی 8 هفته می باشد. هرچند شما می توانید با گذشت 2 الی 3 هفته از این پروسه نتایج و تغییرات در ظاهر خود را مشاهده نمایید. البته باید توجه داشته باشید که زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از جراحی گوش در هر شخص متفاوت است و بستگی به شرایط او دارد. به همین خاطر برای دریافت راهنمایی و اطلاعات درباره زمان دوره نقاهت خود به طور دقیق بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

فیلم جراحی گوش با دکتر کیوان خوشخو

بعد از جراحی اتوپلاستی چه باید بخوریم ؟

به صورت کلی محدودیت غذایی خاصی بعد از انجام جراحی گوش وجود ندارد ؛ با این حال برای تسریع روند بهبودی و جلوگیری از بروز درد و ناراحتی توصیه می شود در روزهای نخستین بعد از انجام عمل زیبایی گوش از مصرف مواد غذایی سفت و خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیادی دارند ، پرهیز نمایید. همچنین بهتر است از مواد غذایی سالم حاوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی مفید در این دوران استفاده نمایید ؛ چرا که مصرف غذاهای سالم سرعت ترمیم زخم ها را افزایش می دهد و به ریکاوری سریع بدن بعد از عمل کمک زیادی می کند.

نحوه تمیز کردن گوش ها بعد از جراحی

یکی از موارد مهم در دوران نقاهت و بهبودی بعد از جراحی گوش در رابطه با چگونگی تمیز کردن گوش ها می باشد. برای این منظور توصیه می شود از یک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن استفاده نمایید و آن را بر روی نواحی درمان و جای زخم های خود به آرامی بدون ایجاد فشار بگذارید و بردارید. نباید گوش پاک کن را روی زخم های خود بکشید و یا فشار دهید این کار می تواند آسیب جدی به زخم ها وارد نماید.

تا چه مدت بعد از جراحی زیبایی گوش باید از هدبند استفاده شود ؟

در واقع شما به مدت یک هفته لازم است به صورت مرتب از هدبند استفاده نمایید. بعد از گذشت یک هفته می توانید تنها در شب و هنگام خوابیدن از هدبند استفاده کنید. در رابطه با مدت زمان استفاده از هدبند توصیه می شود حتما با جراح گوش و حلق و بینی خوب در تهران ، مشورت نمایید.

بعد از انجام اتوپلاستی می توان از هدفون استفاده نمود ؟

هرگونه فشار به گوش ها تا یک ماه بعد از جراحی در نتیجه عمل زیبایی گوش تاثیر گذار است ؛ از این رو بهتر است تا زمان بهبودی استفاده از هدفون را کنار بگذارید.

هزینه جراحی گوش در تهران

تعیین هزینه دقیق جراحي گوش پیش از معاینه بیمار امکان پذیر نیست ، در صورت تمایل به اطلاع دقیق از قیمت می توانید به مطب دکتر کیوان خوشخو مراجعه نمایید.

سوالات متداول جراحی زیبایی گوش

 • جراحی گوش چقدر طول می کشد ؟

اتوپلاستی در تهران جهت تکمیل فرایند ، تقریباً به 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد.

 • آیا بعد از اتوپلاستی جای زخم بر جای می ماند ؟

در فرایند عمل گوش اغلب برش ها در پشت گوش ها در موقعیت استراتژیک ایجاد می شوند به این ترتیب ، این برش ها و جای زخم بر جای مانده از آنها به هیچ وجه قابل رویت نمی باشد.

 • چگونه تورم بعد از اتوپلاستی را کنترل کنیم ؟

بعد از جراحی زیبایی گوش ، تجربه کردن تورم ، کاملاً طبیعی است. تورم اغلب برای یک دوره دو ماهه ماندگار است و فروکش کردن تورم پسماند نیز به شش ماه زمان نیاز دارد. البته ، مراحلی وجود دارد که می توان برای به حداقل رساندن تورم در طول دوره ریکاوری جراحی گوش ، انجام داد. مهم ترین توصیه ، بالا نگه داشتن سر است. در زمان استراحت ، سر خود را با قرار دادن چند بالش در زیر آن ، بالا بیاورید. به هیچ وجه به گوش ها فشار وارد نکنید و از خم شدن بپرهیزید.

 • در صورتی که ویتامین و مکمل مصرف می کنیم لازم است قبل از اتوپلاستی داروها را قطع کرد ؟

از انجایی که ممکن است مصرف برخی ویتامین ها و مکمل ها روی خون تاثیر گذاشته و سبب رقیق تر شدن خون شود ، بهتر است یک هفته مانده به عمل زیبایی گوش ، مصرف تمامی داروهای خود را قطع نمایید.

 • اگر بخیه گوش ها باز شود چه اتفاقی می افتد ؟

ممکن است بر اثر تروما یا کشیدن گوش ها یک یا چند بخیه باز شود که این اتفاق منجر به تغییر شکل گوش ها خواهد شد و لازم است برای ترمیم و اصلاح مجدد عمل اتوپلاستی انجام شود. لازم به ذکر است که شکل کلی و ظاهری گوش ها با برداشتن غضروف اصلاح می شود و به این ترتیب گوش ها در موقعیت جدید خود حفظ خواهند شد.

 • آیا بعد از جراحی گوش دچار تورم و کبودی می شویم ؟

بله همانند هر عمل جراحی دیگر ، بعد از اتوپلاستی نیز امکان کبودی و تورم وجود دارد. کبودی ها اغلب بعد از گذشت دو الی سه هفته به صورت کامل از بین خواهند رفت اما تورم ممکن است تا دو الی سه ماه ادامه داشته باشد ؛ هرچند که درصد زیادی از تورم در هفته های اول بعد از عمل گوش ، از بین می رود.

 • لازم است بعد از عمل گوش آنتی بیوتیک مصرف شود ؟

بله برای جلوگیری از عفونت زخم ها لازم است از آنتی بیوتیک ها استفاده شود. داروهای مورد نیاز شما توسط جراح گوش تجویز خواهد شد. در مصرف داروهای آنتی بیوتیک دقت داشته باشید و حتما داروهای خود را به موقع مصرف نمایید تا از بروز عفونت و عوارض ناشی از آن جلوگیری شود.

 • آیا سیگار کشیدن بعد از جراحی زیبایی گوش ضرر دارد ؟

هر یک نخ سیگار تا 12 ساعت روی عروق خونی بدن تاثیر دارد. استعمال دخانیات روی بهبودی زخم ها تاثیر داشته و منجر به بروز عوارض جدی می شود. لازم است بیماران از قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز خودداری نمایند و حداقل تا سه هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف سیگار و سایر دخانیات پرهیز شود.