پروتز چانه

پروتز چانه : یکی از اعضای بسیار تاثیرگذار در زیبایی چهره افراد، چانه می باشد. اگر این عضو از حالت عادی خود عقب تر یا جلوتر باشد زیبایی صورت به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اگر به طور فرضی خطی را از لب تحتانی به سمت پایین صورت عمود کنیم، چانه ایده آل در آقایان مماس با این خط قرار گرفته یا 2 میلیمتر از آن جلوتر می باشد، در حالیکه چانه ایده آل در خانم ها از این خط فرضی 2 میلیمتر عقب تر قرار دارد.

اگر چانه اشخاص بسیار عقب تر از این خط فرضی قرار بگیرد، می توان با انجام جراحی پروتز چانه آن را جلوتر آورده و به زیبایی بیشتر افراد کمک نمود.

 

پروتز چانه

 

جراحی پروتز چانه به جای جراحی بینی

عقب تر بودن چانه از حالت استاندارد، موجب برجسته به نظر رسیدن اجزای دیگر چهره همچون بینی و گونه ها می شود. به طوریکه افراد متوجه مشکل اصلی که عقب بودن چانه است نشده و برای جراحی بینی به پزشکان زیبایی مراجعه می کنند.

جراح زیبایی بعد از عکسبرداری های لازم و با توجه به نسبت های زیبایی تشخیص می دهد که با انجام جراحی پروتز چانه ، بینی نیز کوچک تر به نظر خواهد آمد و نیازی به انجام جراحی بینی نخواهد بود.

البته لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع جراحی پروتز چانه همزمان با جراحی بینی انجام می گیرد.

جنس پروتز چانه

پروتز های چانه معمولاً جنس های مختلفی دارند که سازگار با بافت بدن بوده و بدن آن ها را پس نمیزند، امروزه پروتزهای سیلیکونی به دلیل سازگاری بیشتری که با بدن افراد دارند شایع ترین جنس پروتز مورد استفاده برای جلو آوردن چانه می باشند.

همچنین باید بگوییم که پروتزهای چانه اشکال و سایزهای مختلفی دارند که با توجه به نیاز فرد و صلاحدید پزشک مورد استفاده قرار می گیرند، بهترین شکل پروتز های چانه انواعی هستند که تنها در مرکز قرار نگرفته و از دو طرف ادامه دارند.

 

پروتز چانه

 

نحوه انجام جراحی پروتز چانه

برای اینکه بتوان پروتز را در زیر بافت موجود بر روی استخوان چانه قرار داد می بایست برشی در پوست ایجاد کرد که جراحان بینی برای ایجاد این برش، ناحیه زیر چانه یا داخل دهان را انتخاب می کنند.

بعد از ایجاد برش مورد نظر، پوست و بافت ها از استخوان چانه جدا شده و پروتز به آرامی بر روی این ناحیه قرار گرفته و با تکنیک های مخصوص بر روی استخوان چانه ثابت می گردد، سپس بافت ها و پوست در موقعیت قبلی خود قرار گرفته و بخیه زده می شوند.

اقدامات قبل از پروتـز چانه

رعایت اقدامات قبل از انجام این جراحی زیبایی نیز به اندازه رعایت مراقبت های بعد از آن و حتی بیشتر، بر روی رضایت بخش بودن نتیجه تاثیر گذار هستند. در ذیل به مهم ترین نکات مراقبتی قبل از پروتز چانه اشاره کرده ایم.

بهترین پزشک را انتخاب کنید:

تاثیرگذارترین عامل در نتیجه هر روش جراحی میزان تبحر و تجربه جراح است به همین دلیل برای اینکه به نتیجه درخشانی از نتیجه جراحی پروتز چانه دست یابید باید ابتدا نسبت به انتخاب بهترین پزشک در شهر خود اقدام کنید. یک پزشک خوب دارای ویژگی های ذیل است پس این حتماً ویژگی ها را هنگام انتخاب او مد نظر قرار دهید:

با وجدان است :

هدف از انجام جراحی برای پزشک تنها دستیابی به منافع مالی نمی باشد و اگر بداند که نتیجه جراحی برای فرد به اندازه کافی مطلوب نبوده و به جراحی فک نیاز خواهد داشت موضوع را با وی مطرح کرده و تصمیم گیری را به عهده او قرار می دهد. همچنین در صورتی که احتمال دهد جراحی با عارضه خاصی برای فرد همراه خواهد بود آن را برای او انجام نخواهد داد.

 

پروتز چانه

 

با اصول ریاضی و زیبایی شناسی آشنا بوده و قدرت تصور بالایی دارد :

به همین دلیل تناسب میان اجزا را به درستی و خوبی مورد بررسی قرار داده، نوع و سایزی از پروتز را برای فرد انتخاب می کند که بیشترین تناسب را با صورت و اجزای موجود در آن را داشته باشد.

زمان کافی را برای بیمار صرف می کند:

او کاملاً بر این موضوع واقف می باشد این بیمار است که باید نتیجه نهایی را دوست داشته و از آن رضایت داشته باشد به همین دلیل قبل از جراحی زمان کافی برای آگاهی از انتظارات بیمار را برای او صرف می کند.

همچنین برای اینکه حین جراحی یا بعد از آن برای بیمار مشکل خاصی پیش نیاید سوابق پزشکی او را با پرسیدن سوال و تجویز آزمایش به دقت بررسی می کند.

عکسبرداری های لازم را برای بیمار تجویز می کند:

برای اینکه نسبت میان اجزا به دقت بررسی شود لازم است تا از صورت در زوایای مختلف عکسبرداری شود.

با تجربه بوده، مهارت زیاد و کارنامه کاری موفقی دارد:

هرچه تجربه پزشک در انجام انواع جراحی بیشتر باشد بهتر آن را انجام داده، نتایج رضایت بخش تری را رقم زده و به مهارت بیشتری دست می یابد. البته باید بگوییم هستند جراحانی که با وجود داشتن سابقه کمتر نسبت به سایر جراحان، مهارت بیشتری داشته و نتایج درخشان تری را رقم زده اند.

مراقبت های بعد از پروتـز چانه

دستیابی به بهترین نتایج از هر روش جراحی یا درمانی نیازمند رعایت و توجه ویژه به مراقبت های بعد از آن می باشد که جراحی پروتز چانه نیز از این قاعده مستثنا نیست. رعایت این نکات مراقبتی همچنین موجب بهتر سپری شدن دوران نقاهت این جراحی زیبایی و کاهش احتمال بروز عارضه ناشی از آن می باشد.

در برخی موارد با افرادی مواجه می شویم که با وجود انتخاب یک جراح خوب که میزان مهارت او تاثیر شگرفی در رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از این عمل جراحی دارد، به نتایج مطلوبی از آن دست نیافته اند دلیل آن نیز بی توجهی به رعایت مراقبت های بعد از جراحی می باشد. از همین رو بهتر است تمام سعی خود را در انجام این مراقبت ها به کار گرفته و در رعایت آن ها کوتاهی نکنید.

 

پروتز چانه

 

نکات و مراقبت های بعد از پـروتز چانه به شرح ذیل می باشد:

 • احساس مقداری درد بعد از عمل پـروتز چانه کاملاً طبیعی می باشد و این امر به دلیل برش هایی است که پزشک برای جایگذاری پروتز در پوست و بافت ها ایجاد می نماید.
 • برای تسکین درد فقط از مسکن هایی که پزشک برای تان تجویز کرده استفاده نموده و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را سر وقت، به طور کامل و طبق دستور مصرف استفاده نمایید.
 • بهتر است استحمام را به بعد از 48 ساعت موکول کنید.
 • توصیه دکتر کیوان خوشخو به بیماران این است که به مدت 48 ساعت استراحت کرده و انجام فعالیت های روزانه را به بعد از این مدت زمان موکول کنند.
 • به مدت 3 روز بعد از عمل جراحی و به منظور برطرف شدن هرچه سریع تر ورم و کبودی صورت از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • طی مدت زمانی که پزشک برای تان در نظر گرفته است از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین و طاقت فرسا خودداری کنید.
 • از خوابیدن در موقعیت هایی همچون خوابیدن بر روی شکم که محل جراحی را تحت فشار قرار می دهد جداً بپرهیزید. بهتر است به پشت خوابیده و زیر سرتان را با قرار دادن چند بالشت از سطح بدن تان بالاتر نگه دارید با این کار در روند کاهش تورم تسریع ایجاد می شود.
 • در چند روز ابتدایی فقط از غذاهای آبکی و نرم استفاده نموده و به هیچ عنوان غذاهای سفت و جویدنی میل نکنید.
 • مصرف دخانیات، استنشاق دود و مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت 2 هفته بعد از جراحی ممنوع است زیرا در روند بهبودی فرد اختلال ایجاد می کند.
 • به هیچ عنوان به مدت 2 هفته بعد از جراحی، داروهای شیمایی و گیاهی که موجب کاهش غلطت خون می شوند مصرف نکنید.