عمل سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی : بینی از اهمیت زیادی در صورت افراد برخوردار می باشد زیرا در زیبایی چهره و عملکرد تنفسی نقش بسزایی دارد؛ چنانچه یک ایراد جزئی در عملکرد بینی وجود داشته باشد تنفس فرد با مشکل روبرو شده و اگر ظاهر بینی دارای ایراد باشد نه تنها زیبایی بینی بلکه زیبایی کل صورت تحت تاثیر قرار می گیرد.

سپتوپلاستی که در اصطلاح به آن جراحی انحراف بینی گفته می شود با هدف درمان و برطرف کردن انحرافات سپتوم یا تیغه بینی انجام شده و جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی به منظور رفع ایرادات موجود در ظاهر بینی مورد استفاده قرار می گیرد. سپتورینوپلاستی تلفیقی از این دو عمل جراحی می باشد که ایرادات ظاهری و عملکردی بینی را به طور همزمان رفع می نماید.

 

سپتورینوپلاستی

 

مزایای عمل سپتورینوپلاستی چیست؟

در ادامه به تعدادی از مزایای بیشمار این عمل جراحی اشاره کرده ایم:

  • در جریان تنفسی افراد بهبود ایجاد می نماید.
  • موجب ایجاد تعادل میان بینی و دیگر اجزای صورت می شود.
  • این جراحی موجب می شود که اشخاص تجسم بهتری از ظاهر خود داشته باشند لذا اعتماد به نفسشان بالا خواهد رفت.
  • موجب تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس و همچنین رفع مشکلات تنفسی می شود.
  • با انجام این عمل جراحی می توان به درمان مشکلاتی مانند خر و پف پرداخت.
  • موجب ایجاد هماهنگی و توازن میان بینی و دیگر اجزای صورت می شود.

دلایل انحراف سپتوم چیست؟

تیغه بینی ممکن است در اثر عوامل مختلفی به یک سمت منحرف شده و موجب انسداد بینی و راه تنفس افراد شود از جمله این عوامل می توان به وارد شدن ضربه به بینی در اثر تصادف، سقوط از ارتفاع، انجام ورزش هایی همچون بوکس اشاره کرد.

ژنتیک از دیگر عوامل کج شدن تیغه بینی است، سپتوم امکان دارد به طور ارثی و طی فرآیند رشد دچار انحراف از خط میانی شده و به یک طرف کج شود.

ورود آسیب به بینی نوزاد در هنگام عبور از کانال زایمانی و دهانه رحم نیز ممکن است در آینده زمینه انحراف بینی را فراهم سازد.

گرفتگی بینی، خونریزی مکرر از بینی و همچنین سردرد از جمله مشکلاتی هستند که در اثر وجود انحراف در تیغه بینی برای افراد ایجاد می شود.

در برخی موارد سینوزیت و کجی ظاهری بینی نیز به دلیل انحراف سپتوم می باشد که همه عوارض اشاره شده با عمل سپتوپلاستی قابل درمان می باشند.

نحوه انجام عمل سپتورینوپلاستی

برای انجام این عمل جراحی ابتدا فرد بیهوش شده سپس جراح با بکارگیری تکنیک های مخصوص مشکلات ظاهری بینی را رفع کرده و اقدام به صاف کردن سپتوم می نماید. در آخر پوست را به جای خود برگردانده و آن را بخیه می زند.

درباره drkhoshkhoo

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 15 − 9 =

Call Now Button