ایجاد چین و چروک در سطح پوست و کاهش حجم صورت یکی از اولین نشانه هایی است که در اثر پیری و افزایش سن در افراد ایجاد می شود. امروزه برای برگرداندن حجم از دست رفته و برطرف کردن چین و چروک از روش تزریق فیلر بهره گرفته می شود، در این مقاله دکتر خوشخو توضیحات جامع و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده است، پس حتما آن را مطالعه کنید.

تزریق فیلر

فیلر چیست؟

عوامل مختلفی همچون سبک زندگی، تغذیه، آب و هوا، کاهش میزان تولید الاستین و کلاژن و غیره موجب می شود که در پوست انسان تغییرات ناخوشایندی همچون چین و چروک بروز کند و موجب پیر به نظر رسیدن افراد شود، البته باید بگوییم که در برخی از افراد این مشکلات به طور مادرزادی و ژنتیکی وجود دارد.

همانطور که گفتیم به منظور از بین بردن این مشکلات و همچنین جوانسازی پوست از مواد پرکننده ای به نام فیلر استفاده می شود که ممکن است از مواد مصنوعی یا مواد طبیعی که در ساختار بدن خود انسان وجود دارد ساخته شده باشند.

به طور کلی می توان از فیلر ها به عنوان پرکننده هایی یاد کرد که هدف از تزریق آن ها جوانسازی و فرم دهی صورت می باشد.

کاربرد تزریق فیلر

تزريق فيلر کاربردهای متعددی دارد که عبارتند از:

 • از بین بردن چین و چروک

بر اثر عوامل مختلف ممکن است چین و چروک هایی در ناحیه اطراف چشم ها، لب ها، میان دو ابرو، پیشانی و غیره وجود داشته باشد که با تزریق فیلر می توان این مشکلات را رفع کرد.

 • پر کردن گودی زیر چشم

چشم ها عضو درخشنده صورت بوده و در ایجاد ارتباط با دیگران بسیار موثر هستند، وجود تیرگی و گودی در زیر چشم ها از درخشندگی آن ها کم کرده و موجب کاهش شادابی چشم ها و به طور کلی چهره می شود. با تزریق فیلر می توان گودی زیر چشم ها را پر کرد و موجب بازیابی درخشندگی این عضو موثر شد.

 • زاویه سازی فک

زاویه دار بودن صورت و مشخص بودن خطوط گونه و چانه و به طور کلی استخوانی بودن صورت موجب افزایش زیبایی صورت می شود.

صورت و گردن برخی از افراد چاق و فربه بوده و هیچ حالت خاصی ندارد، همچنین صورت برخی دیگر به دلیل عقب بودن چانه دچار عدم تناسب شده و ممکن است به همین دلیل بینی شان بزرگ به نظر برسد در چنین مواردی با تزریق فیلر می توان باعث فرم دهی چانه و ایجاد زاویه در فک و در نتیجه زیبایی بیشتر چهره شد.

 • تزريق فیلر بینی

باید بگوییم که بهترین راه برای از بین بردن و رفع مشکلات بینی، جراحی می باشد ولی در برخی از مواردی که ایرادات بینی جزئی می باشد، توان مالی لازم برای پرداخت هزینه جراحی بینی وجود نداشته باشد،فرد دچار هراس شدید از بیهوشی می باشد می توان از تزريق فيلر برای رفع مشکلات بینی استفاده کرد.

با انجام این روش می توان ایراداتی همچون وجود فرورفتگی بر روی بینی را برطرف کرده و وضعیت ظاهری بینی را به خصوص از نیمرخ بهبود بخشید.

تزریق فیلر

 • برجسته سازی لب و گونه ها

حجیم بودن و برجستگی لب ها و گونه ها از گذشته تا کنون یکی از معیارهای زیبایی به شمار می رفته است، اگر دارای گونه هایی با برجستگی کم، لب هایی نازک یا نامتقارن هستید با تزريق ژل که یکی از انواع فیلر است می توان این مشکل را برطرف کرد.

تزریق فیلر

انواع فیلر

فیلر ها در سه نوع دائمی، نیمه دائمی و موقتی وجود دارند.

فیلرهای موقتی

 • فیلرهای موقتی در 2 گروه وجود دارند:
 1. ساخته شده از اسید هیالورونیک
 2. ساخته شده از کلاژن

بیشتر فیلرهایی که در بازار وجود دارند بر پایه هیالورونیک اسید ساخته شده اند.

جنس اسید هیالورونیک از مواد بدن انسان بوده و افزایش سن موجب کاهش اثر آن می شود، از فیلرهای موقتی بیشتر برای افزایش حجم لب و گونه و همینطور برطرف کردن چین و چروک استفاده می شود.

فیلرهای نیمه دائمی

این نوع از فیلر ها موجب تحریک بافت سازی شده و بعد از گذشت چند مدت اثر خود را نشان می دهند. این امکان وجود دارد که این نوع از فیلر بعد از تزریق در زیر پوست به صورت گلوله گلوله در بیاید.

فیلرهای دائمی

می توان گفت که تمام فیلرهای دائمی در افراد عارضه ایجاد می کنند، به همین دلیل امروزه استفاده از این نوع فیلرها منسوخ شده است.

فیلرهای دائمی ممکن است در زیر پوست جابجا شده و اگر پزشک از مهارت لازم برخودار نبوده و نتیجه مورد رضایت بیمار نباشد اثر آن از بین نرفته و حتی در صورت خارج سازی توسط پزشک، پوست به دلیل پستی و بلندی حالتی غیر یکنواخت و نازیبا به خود می گیرد.

تزریق فیلر

مراقبت های قبل از تزریق فیلر

 • لازم است تا به خوبی در رابطه با این روش، مزایا و معایب تزريق فیلر، نتایج احتمالی به دست آمده از آن و غیره تحقیق کرده و با اشراف کامل برای انجام این روش اقدام کنید.
 • بعد از اینکه تصمیم به انجام این تزريق فيلر گرفتید باید در رابطه با یک پزشک خوب و متبحر در انجام این روش تحقیق کرده و بهترین پزشک را انتخاب کنید. انتخاب یک پزشک خوب به دلیل اینکه منجر به ایمن بودن بیشتر این روش شده و موجب می گردد که بهترین نتایج از آن به دست آید بسیار حائز اهمیت است.
 • سپس خواسته ها و نگرانی های خود را با پزشک تان مطرح کنید تا ایشان با آگاهی و اشراف از توقعات شما بهترین نتایج را برای تان رقم بزند.
 • به مدت چند روز قبل از تزريق فیلر از مصرف داروهایی که موجب کاهش غلظت خون می شوند خودداری کرده و استعمال دخانیات و نوشیدنی های الکل دار را متوقف نمایید.
 • حتماً در رابطه با ویژگی های برندی که قرار است برای شما مورد استفاده قرار گیرد تحقیق نمایید. بسیار مهم است که فیلر از چه نوع برندی بوده و دارای تاییدیه از وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا باشد.
 • حتماً مواردی که پزشک رعایت آن ها را به شما توصیه می کند را انجام داده و رعایت کنید.

تزریق فیلر

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 • بعد از انجام این روش جوانسازی پوست به مدت چند روز آب کافی میل نمایید.
 • مواد غذایی پر فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • بروز کمی کبودی، التهاب و ورم بعد از تزريق فيلر طبیعی بوده و از بین خواهد رفت.
 • از فشار و ماساژ دادن ناحیه تزریق شده و قرار دادن آن در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید.
 • به مدت چند روز سیگار نکشید.