پولیپ بینی توده ای نرم و غیر سرطانی می باشد که در مسیر غشای مخاط بینی و سینوس ها به صورت غیر عادی رشد کرده و باعث بروز اختلالاتی در تنفس فرد می شود این عارضه بدون درد بوده و شکل آن مانند قطره اشک یا خوشه انگور آویزان می باشد. در این مقاله دکتر کیوان خوشخو توضیحات جامع و مفیدی را مطرح نموده اند که توصیه می کنم آن را تا انتها مطالعه کنید.

پولیپ بینی

محل قرار گیری پولیپ بینی

همانطور که گفته شد پولیپ های بینی مجموعه ای از توده ها هستند که در هر دو سوراخ بینی وجود دارند در صورتی که این تنها در یک بینی احساس وجود توده کردید این نشان دهنده پولیپ نبوده و باید سریعا به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید.

پولیپ بیشتر در چه سنی به وجود می آید؟

معمولا پولیپ در کودکان شایع نبوده و بیشتر در سنین بالای 20 سالگی به وجود می آید. چنانچه در یک کودک نشانه های پولیپ تشخیص داده شود لازم است ابتدا به لوزه سوم شک کرد و آن را بررسی نمود. همچنین در مواردی به دلیل بزرگ شدن شاخک های بینی ممکن است علائم شبیه به پولیپ به وجود بیاید.

دلالیل به وجود آمدن پولیپ بینی

در بیشتر موارد علت به وجود آمدن این عارضه مشخص نمی باشد. اما در کل می توان گفت که داشتن التهاب مزمن بینی باعث تورم پوشش داخلی سوراخ بینی می شود. پولیپ های بینی همانطور که گفته شد بر روی هر دو سوراخ بینی تاثیر می گذارند و به تدریج بزرگ تر می شوند و باعث بسته شدن راه تنفسی افراد خواهند شد. پولیپ ها قادر هستند درون سینوس ها نیز به وجود بی آیند.

پولیپ بینی

چه عواملی باعث تحریک پولیپ بینی می شوند؟

کسانی که به این عارضه دچار هستند، علاوه بر اینکه باید به روند درمان توجه کنند، باید از عوامل و شرایط آسیب رسان نیز دوری کنند؛ چرا که بعضی از شرایط نه تنها باعث افزایش پولیپ می شوند بلکه می تواند روند درمان را کند و مختل سازد. این عوامل آسیب رسان و تحریک کننده عبارت اند از:

 • عدم توجه به نکات بهداشتی

پولیپ موجود در بینی به هر گونه آلودگی حساس است. این حساسیت باعث می شود فرد مبتلا به پولیپ بیشتر از قبل به بهداشت فردی خود توجه کند و آن را رعایت نماید. به عنوان مثال هیچ گاه دست های آلوده خود را به بینی نمی زند.

 • استنشاق مواد شیمیایی و دود

استنشاق دود ماشین ها، کارخانه ها و هر ماده شیمیایی که دارای بوی بیسار تندی باشد باعث می شود پولیپ تحریک شود. همچنین لازم به ذکر است که از استعمال دخانیات نیز باید خودداری کنید چرا که این باعث تشدید این بیماری می شود. به همین خاطر توصیه می شود تا جایی که ممکن است در معرض دود سیگار و آلاینده های شیمیایی قرار نگیرید و از مناطقی که در آن آلودگی زیاد است دوری نمایید.

 • ابتلا به بیماری آسم

از آن جایی که بیماری آسم در نحوه تنفس اختلال ایجاد کرده و باعث ملتهب شدن مجرای تنفسی می شود و آن را منقبض می کند، باید بدانید که وجود این بیماری بر روی تشدید بیماری مذکور تاثیر بسیار زیادی دارد.

علائم بیماری پولیـپ بینی چیست ؟

در مواقعی که در مسیر بینی یا سینوس های یک توده نرم احساس کردید برای معاینه و درمان به یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب مراجعه کنید. قابل ذکر است که پولیپ های کوچک بینی به راحتی قابل لمس کردن نبوده و تنها بهترین جراح بینی می تواند آن را تشخیص دهد، در حالی که پولیپ بزرگ باشد و به مدت ده روز فرد علائم ذیل را دارا باشد باید به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند.

 • کاهش حس بویایی
 • احساس درد در فک بالا
 • آبریزش طولانی مدت بینی
 • مشکلات تنفسی و خرناس های شبانه
 • درد در نواحی پیشانی

 

درمان پولیـپ بینی چیست ؟

در مواقعی که پوليپ بيني خفیف باشد می توان با استفاده از روش های ذیل به طور موقتی آن را درمان کند.

 1. درمان گیاهی
 2. عمل پولیپ با لیزر
 3. اسپری مخصوص پوليپ بيني
 4. داروهای شیمیایی

اما به این نکته توجه داشته باشید که روش های فوق موقتی بوده و تنها درمان قطعی پولیـپ جراحی می باشد.

جراحی آندوسکوپی بینی

در این روش درمانی پولیـپ یک لوله را به همراه دوربینی که در سر آن قرار دارد جراح بینی وارد بینی می کند و بعد از مشاهده پولیپ با استفاده از یک وسیله کوچک اقدام به خارج نمودن آن می کند.

پولیپ اکتومی بینی

در این روش درمانی پولیـپ های کوچک را با استفاده از یک دستگاه مکش مخصوص پولیپ های خارج می شوند.

آیا پولیپ مجددا به وجود می آید؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت در صورتی که فرد مراقبت های لازم بعد از انجام جراحی را انجام ندهد ممکن است مجددا دچار پولیپ شود، البته لازم به ذکر است که برای به وجود آمدن مجدد آن زمان بسیار زیادی لازم می باشد.

عوارض پولیپ بینی چیست ؟

در صورتی که بیمار به موقع برای درمان پوليپ بيني مراجعه نکند ممکن است دچار مشکلاتی همچون آسم ، سینوزیت ، عفونت کاسه چشم و غیره شود.

پولیپ بینی

راه های جلوگیری از پولـیپ بینی در کودکان

 • در برخی مواقع کودک مبتلا به اين عارضه می شود که در این مواقع والدین با رعایت موارد ذیل می توانند از بروز این عارضه در آن ها جلوگیری کنند.
 • والدین بهتر ابه رطوبت محلی که کودک در آن قرار دارد توجه کنند و با استفاده از دستگاه بخور رطوبت آن جا را افزایش دهند.
 • کودک باید به مقدار کافی استراحت کند و از مایعات به میزان زیادی استفاده کند.
 • کودک را بهتر است از عطر ، حیوانات خانگی و دود سیگار به علت اینکه آلرژی زا هستند دور نگه دارید.

هزینه عمل پولیـپ بینی چقدر می باشد؟

از آن جا که عوامل متعددی در هزینه عمل پوليپ بيني تاثیر گذار است بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به مطب مراجعه کنید و پس از معاینه هزینه درمان به شما گفته می شود.

اما به این نکته توجه داشته باشید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر جراح بینی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید و پس از آن برای اقدام به جراحی پولـیپ به او مراجعه نمایید.