مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

انجام و رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در رضایت بخش بودن نتیجه به دست آمده از این روش و همچنین افزایش تسریع در روند بهبودی افراد بسیار موثر می باشد به نحوی که می توان گفت عمل به این نکات و دستورالعمل ها با کیفیت انجام کار برابری می کند.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

شستن صورت و استحمام بعد از تزریق بوتاکس

حمام کردن و شستشوی صورت پس از تزریق بوتاکس مانعی ندارد. تنها مسئله ای که می بایست مورد توجه قرار بگیرد، درجه حرارت مناسب آب می باشد؛ به هیچ عنوان از آب خیلی داغ برای استحمام و شستن صورت بهره نگیرید زیرا بر روی نتیجه تاثیر منفی خواهد گذاشت.

حمام کردن با آب خیلی داغ موجب افزایش گردش خون شده، انتقال و جابجایی ماده بوتاکس را به دنبال داشته و در نهایت منجر به بروز نتایج غیرطبیعی در صورت می شود.

از دیگر مسائلی که ممکن است در حین شست و شو دردسرساز شود، فشار آب است؛ فشار بیش از حد آب نتیجه نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد. فرو بردن سر به داخل وان پر از آب گرم نیز به نتیجه لطمه وارد خواهد کرد لذا از انجام این کار خودداری کنید.

در مجموع باید بگوییم که افراد باید شستشو را با دمای مناسب آب و بدون ایجاد فشار به ناحیه تزریق شده انجام دهند.

ورزش بعد از تزریق بوتاکس

یکی از مزیت های این روش جوانسازی پوست این است که با فعالیت های روزمره تداخل نداشته و محدودیت خاصی برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

عوارض محدود ناشی از این روش بعد گذشت حدود 24 تا 48 ساعت رفع می شود. بیمار می بایست در طول این مدت زمان از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های طاقت فرسا خودداری نموده و سر خود را به سمت پایین خم نکند.

آرایش بعد از تزریق بوتاکس

آرایش کردن و استفاده از مواد آرایشی پس از تزریق بوتاکس به شرطی که فرد در حین انجام آن به صورت خود و نواحی تزریق شده فشاری وارد نکرده و آن را مالش ندهد تاثیر خاصی بر نتیجه این روش نداشته و مشکلی را برای فرد به دنبال نخواهد داشت.

توصیه برخی از پزشکان به افراد این است که 2 تا 3 روز صبر نمایند تا ورم و کبودی بسیار ناچیز ناشی از تزریق در آن ها کاهش یابد و پس از آن اقدام به آرایش کردن نمایند. البته باید بگوییم که ممکن است بیمار هیچ یک از این عوارض را تجربه نکند.

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بیمار باید حداقل به مدت 4 ساعت از دراز کشیدن و خوابیدن خودداری نماید. علاوه بر آن بیمار می بایست:

  • سر خود را هنگام خواب با قرار دادن دو یا چند بالشت بالا نگه دارد.
  • از خوابیدن در وضعیت هایی که موجب تحت فشار قرار گرفتن نقاط تحت تزریق می شود خودداری کند.
  • بر روی شکم نخوابیده، به پشت و طاقباز بخوابد.

دیگر مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس عبارتنداز:

  1. در معرض نور مستقیم خورشید و دیگر مکان های گرم همچون سونا قرار نگیرید.
  2. تا برطرف شدن کامل تورم و قرمزی پوست از رفتن به استخر اجتناب نمایید.
  3. داروهای رقیق کننده مصرف نکنید.
  4. از مصرف مواد حاوی نیکوتین، کافئین و الکل پرهیز نمایید و غیره.