جراحی بینی

جراحی بینی نوعی عمل جراحی زیبایی که به منظور تغییر فرم ظاهری بینی و ایجاد تناسب بین دیگر اجزای صورت انجام می گیرد. امروزه طرفداران جراحی بینی به خصوص بین بانوان رو به افزایش است.

جراح بینی ایرادات بینی را با تغییر ساختار بینی و شکل دهی مجدد به غضروف و استخوان بینی برطرف می کند و تغییرات به نحوی اعمال خواهد شد که عملکرد تنفسی حفظ یا بهبود یابد.

علت انجام جراحي بيني

 • تغییر سایز و اندازه بینی
 • اصلاح فرم نوک بینی
 • رفع برآمدگی و انحراف بینی

اهداف جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی : هدف از انجام آن رفع ایرادات ظاهری از قبیل برطرف کردن قوز بینی انجام می شود.

جراحی بینی درمانی : هدف از انجام آن درمان بیماری های بینی از قبیل سینوزیت ، پولیپ و سپتوم می باشد.

جراحی بینی

 

کاندیدای مناسب جراحی بینی

با وجود اینکه جراحی بینی در زیبایی چهره بسیار تاثیر گذار است و افراد با رفع ایرادات موجود در آن می توانند به چهره ای موزون و زیباتر دست یابند ولی باید بگوییم که این جراحی زیبایی شرایط خاص خودش را دارد و همه افراد نمی توانند برای انجام آن اقدام نمایند. لذا ابتدا از وجود شرایط ذیل که شرایط لازم برای جراحی زیبایی بینی می باشند در خود مطمئن شوید:

عدم ابتلا به بیماری های خاص

از جمله مهم ترین شرایطی که افراد باید برای جراحی بینی داشته باشند، برخورداری از شرایط فیزیکی سالم و عدم ابتلا به برخی بیماری های مزمن همچون لوپوس می باشد. ابتلا به این بیماری ها در طی جراحی می تواند برای افراد خطرآفرین و مشکل ساز باشد. لذا در صورت مبتلا بودن به این بیماری ها از انجام آن ها خودداری نمایید.

 

 

عدم ابتلا به بیماری های روحی و وسواس

اشخاصی که به وسواس فکری دچار هستند به هیچ عنوان برای این جراحی زیبایی مناسب نیستند زیرا این دسته از افراد مدام تقارن صورت خود را بررسی کرده و در حال ایرادگیری از چهره خود هستند.

افرادی که به مشکلات روحی همچون افسردگی مبتلا هستند نیز نباید برای جراحی بینی اقدام نمایند زیرا امکان تشدید بیماری آن ها در اثر استرس های ناشی از جراحی بینی وجود دارد؛ برخی از این بیماران به اشتباه گمان می کنند که با جراحی بینی و ایجاد یک تغییر در ظاهر خود از نظر روحی بهتر خواهند شد در صورتی که چنین نیست.

عدم اعتیاد به سیگار و مصرف نوشیدنی های الکلی

افراد متقاضی جراحی بینی باید به مدت 2 هفته پیش و پس از جراحی، مصرف مواد حاوی نیکوتین و الکل را کنار بگذارند زیرا مصرف این مواد موجب کاهش اکسیژن خون شده و در روند جراحی و همچنین بهبودی افراد تاثیر منفی می گذارند.

ایده آل گرا و کمال طلب نبودن

دکتر کیوان خوشخو ، جراح بینی تهران به هیچ عنوان به بیماران خود وعده ایجاد یکی بینی بی نقص مطلق را نمی دهند زیرا این جراحی زیبایی موجب بهبود نسبی بینی شده و با اینکه تغییرات شگرفی در ظاهر افراد ایجاد می کند ولی به هیچ عنوان نمی توان بی نقص بودن آن را تضمین کرد. از همین رو جراحی بینی برای افراد کمال گرایی که از هر کاری انتظار بی نقص ترین نتایج را دارند مناسب نیست.

این افراد هرچه جراحی موفقیت آمیز بوده و با نتایج درخشانی نیز همراه باشد به دنبال وجود نقص در آن گشته و از جراح بینی خود ایراد خواهند گرفت.

 

جراحی بینی

 

روش های جراحی بینی

برای دسترسی به ساختمان بینی با توجه به نوع ایراد بینی و اعمال تغییرات برش هایی در داخل یا خارج بینی ایجاد خواهد شد.

عمل بینی باز : در این تکنیک از عمل بینی برش روی کالوملا ایجاد می گردد و پوست از ساختمان بینی جدا خواهد شد.

امروزه بیشتر جراحان بینی این تکنیک را اولویت کار خود قرار می دهند به این خاطر که تسلط کافی روی استخوان بینی به خصوص نوک بینی بیشتر است.

عمل بینی بسته : برش های ایجاد شده در این تکنیک داخل سوراخ های بینی ایجاد خواهد شد و پوست با استفاده از ابزار مخصوص از ساختمان کلی بینی جدا خواهد شد.

این تکنیک از جراحی بینی مناسب افرادی است بینیشان دارای ایرادات مختصری باشد و انتظار تغییرات چشمگیری را در ظاهر به خصوص نوک بینی خود ندارند.

نتیجه جراحی بینی

بینی ها را با توجه به فاکتورهایی همچون نوع بینی، سلیقه بیمار و تناسب بینی با دیگر اجزای صورت به دو فرم زیر می توان جراحی کرد:

 1. جراحی بینی فانتزی : از جمله ویژگی های بارز این نوع از بینی می توان به سربالا شدن، ایجاد قوس زیاد و کوچک کردن زیاد بینی اشاره کرد، زاویه ای که بعد از عمل بینی فانتزی بین لب بیمار و نوک بینی او ایجاد می شود بین 100 تا 105 درجه می باشد.
 2. جراحی بینی طبیعی : هدف اصلی از انجام عمل بینی طبیعی ، رفع ایرادات و مشکلات بینی به گونه ای است که شکل طبیعی بینی حفظ شود. زاویه بین لب و بینی در این نوع از بینی بین 90 تا 95 درجه بوده و در صورت درخواست بیمار یک قوس بسیار خفیف در آن ایجاد می شود.

 

جراحی بینی

 

واقعیات جراحی بینی

برخی از افراد دچار این باور اشتباه هستند که با انتخاب بهترین جراح بینی تهران یا هر شهری که ساکن آن هستند تمام خواسته های آن ها از جراحی بینی محقق خواهد شد در صورتیکه چنین نبوده و این جراحی زیبایی محدودیت هایی دارد که برآورده کردن تمام توقعات افراد از عمل بینی را امکان پذیر نمی سازد.

از جمله عواملی که جراحـی بینی را با محدودیت روبرو می کنند عبارتنداز:

نوع بینی

همانطور که گفتیم بینی ها دارای دو نوع استخوانی و گوشتی هستند.

افراد باید قبل از مراجعه برای جراحی بینی بدانند که نوع بینی شان چیست و شدنی ها و نشدنی هایی که نوع بینی آن ها در جراحی بینی ایجاد می کند را نیز بشناسند، تنها در این صورت است که از نتیجه جراحی بینی خود رضایت کامل خواهند داشت.

به طور مثال فردی که دارای بینی گوشتی و بسیار بزرگ است نباید از جراح بینی خود انتظار داشته باشد که بینی او را به شکل فانتزی فرم دهد زیرا ساختار بینی او به گونه ای است که نمی شود بر روی آن جراحی بینی فانتزی انجام داد و این ارتباطی به میزان مهارت جراح بینی ندارد.

 

جراحی بینی

 

میزان ایرادات بینی

مشکلات ظاهری در بینی برخی از افراد به حدی زیاد است که جراح بینی هر چقدر که با تجربه بوده و در زمینه جراحی بینی تخصص داشته باشد، نمی تواند همه این ایرادات را با یک بار جراحی برطرف کرده و برای برطرف نمودن همه مشکلات موجود در بینی باید جراحی بینی ثانویه انجام داد.

چرا نمی توان بینی های گوشتی را به فرم فانتزی جراحی کرد؟

برای اینکه بتوان بینی را کوچک یا سربالا کرد و در آن قوس زیادی ایجاد نمود لازم است تا غضروف های تشکیل دهنده بینی مستحکم بوده و قوی باشند که بینی گوشتی فاقد این ویژگی است. همچنین میزان بافت های زیر پوستی و ضخامت پوست بینی نیز باید کم باشد تا تغییرات و ظریف کاری های ایجاد شده در استخوان های قابل مشاهده باشند که پوست بینی های گوشتی ضخیم می باشد، لذا جراحـی بینی فانتزی بر روی بینی های گوشتی ممکن نیست.

انواع بینی

بر اساس نوع ساختار و میزان ضخامت پوست، بینی به دو دسته تقسیم می شود:

بینی استخوانی : این دسته از بینی ها دارای پوست نازک ، استخوان و غضروف مستحکمی هستند.

بینی گوشتی : به بینی هایی که دارای پوست ضخیم و استخوان غضروف ضعیفی باشند، بینی گوشتی گفته می شود.

 

 

اقدامات قبل از عمل دماغ

 1. به منظور دستیابی به نتایج بهتر از عمل بینی و ایجاد تسریع در روند بهبودی، می بایست اقدامات قبل و بعد از عمل بینی را انجام داده و رعایت کرد.
 2. انتخاب جراح بینی خوب ، اولین و مهم ترین اقدام قبل از عمل زیبایی بینی می باشد.
 3. در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحـی بینی ، انتظارات خود از عمل بینی را با جراح بینی خود در میان بگذارید.
 4. به مدت 2 هفته پیش از عمل بینی ، از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی که میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد، پرهیز کنید.
 5. مصرف داروهایی مانند بروفن و استامینوفن را که موجب انعقاد خون شده و احتمال خونریزی در حین عمل جراحـی بینی را افزایش می دهد، به مدت 2 هفته قبل از عمل بینی متوقف کنید.
 6. در صورتی که مبتلا به بیماری مزمنی بوده یا از داروی خاصی استفاده می نمایید، جراح بینی خود را مطلع سازید.
 7. به مدت 8 ساعت قبل از عمل زیبایی بینی چیزی میل نکرده و ناشتا باشید زیرا در صورت پر بودن معده محتویات آن به داخل بینی و دهان بازگشته و مشکل ساز  می شود.
 8. در روز عمل بینی آرایش نکنید، هیچ زیورآلاتی به همراه نداشته و لاک نزنید.
 9. در صورت استفاده از لنز طبی، در روز عمل بینی آن را از چشمان خود خارج نمایید.
 10. یک روز قبل از عمل جراحـی بینی ، کلینیک یا بیمارستانی که قرار است در آن جا تحت عمل زیبایی بینی قرار بگیرید را شناسایی کنید، تا در روز جراحـی بینی مشکلی از این بابت نداشته باشید.

 

 

مراقبت های بعد از عمل دماغ

 1. وجود مقداری تورم و کبودی بعد از عمل دماغ ، طبیعی می باشد.
 2. برای کاهش تورم و کبودی از میوه هایی مانند آناناس و آب کرفس استفاده کنید.
 3. چسب زدن به بینی به مدت 2 ماه، استفاده از دو بالشت در زیر سر به هنگام استراحت و به حداقل رساندن مصرف نمک، از دیگر راه هایی است که میزان ورم و کبودی را کاهش می دهد.
 4. در صورت بروز درد مسکن هایی که توسط جراح بینی تجویز شده است را مصرف نمایید.
 5. داروهای تجویز شده را سروقت و به صورت کامل استفاده کنید.
 6. به مدت 14 روز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی اجتناب نمایید.

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی با توجه به عواملی مانند هزینه کلینیک یا بیمارستان، نوع بینی و میزان اشکالات موجود در آن و غیره تعیین می شود، بنابراین پیش از معاینه کامل بینی بیمار توسط جراح بینی ، نمی توان هزینه مشخصی را برای آن تعیین نمود.

درباره drkhoshkhoo

3 پاسخ به جراحی بینی
 1. Thanks for this!

 2. ممنون از اطلاعات مفیدتون

 3. ممنون از مقاله کامل و مفیدتون


[بالا]

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 18 + 14 =

Call Now Button