تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس از جمله متداول ترین و پرطرفدارترین روش های جوانسازی پوست است که هدف از انجام آن برطرف کردن نشانه های پیری همچون چین و چروک های موجود در پوست صورت می باشد. البته باید بگوییم که کاربرد این دارو تنها محدود به زیبایی نشده و در زمینه درمان نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد.

 

تزریق بوتاکس

 

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

افرادی با شرایط ذیل را می توان به عنوان بهترین کاندیدا برای انجام این روش جوانسازی معرفی کرد:

  • اشخاصی که از نتایج این روش توقعات واقع بینانه دارند.
  • افرادی که به بیماری های حاد و عفونت های فعال در ناحیه تزریق مبتلا نیستند.
  • اشخاصی که بر روی پوست صورت خود چین و چروک دارند.
  • افرادی که به دلیل وجود نشانه های پیری در پوست صورت شان دچار کاهش اعتماد به نفس شده اند.
  • اشخاصی که در ناحیه تزریق جوش چرکی ندارند.
  • خانم هایی که شیرده نبوده و در دوران بارداری قرار ندارند.
  • افرادی که دچار حساسیت و آلرژی نیستند.

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

با وجود اینکه انجام این روش بسیار آسان است ولی پزشک برای انجام آن باید بر تکنیک های خاص تسلط داشته باشد در غیر اینصورت نتیجه دلخواه از این روش جوانسازی پوست حاصل نخواهد شد.

امروزه حتی در برخی سالن های زیبایی نیز اقدام به انجام این روش می کنند که در اغلب موارد نه تنها نتیجه رضایت بخشی از آن حاصل نمی شود بلکه به دلیل عدم بهره گیری از ماده با برند معتبر، حساسیت ها و عوارضی نیز در افراد ایجاد می شود که خسارت های جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال خواهد داشت. بنابراین لازم است برای تزریق به یک پزشک خوب مراجعه نمایید.

 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس زیربغل

افراد باید بدانند که خاصیت و کاربرد تزریق بوتاکس تنها محدود به از بین بردن چین و چروک و نشانه های پیر پوستی نشده و با تزریق آن می توان موجب کاهش میزان تعریق در نواحی مختلف بدن همچون زیر بغل، کف دست و پا و غیره شد یا به طور کلی روند تعریق را متوقف نمود.

ممکن است در اطرافیان خود افرادی را بشناسید که انجام برخی کار ها همچون نوشتن و به دست گرفتن قلم به علت تعریق بسیار بالا برای آن ها سخت بوده و با مشکلات بسیار زیادی مواجه باشند. میزان تعریق در این افراد به قدری زیاد است که آب از زیر بغل و کف و دست و پای آن ها می چکد!

حتی در برخی از افراد این میزان تعریق شدید در زمستان نیز مشاهده می شود که دلیل آن به ژنتیک و وراثت مرتبط بوده و عوامل محیطی تاثیر زیادی در بروز این مشکل ندارند.

همچنین:

با اینکه عرق کردن مکانیزم طبیعی بدن بوده و تاثیر زیادی در تنظیم دمای بدن دارد اما شدید بودن آن مشکلاتی همچون مشکلی که در فوق به آن اشاره کردیم را برای افراد ایجاد می کند. عدم توانایی کنترل فرمان ماشین در دست، سفیدک بستن و شوره شوره شدن لباس ها از دیگر معضلاتی هستند که افرادی با میزان تعریق زیاد با آن ها دست و پنجه نرم می نمایند.

با تزریق بوتاکس در ناحیه هایی که تعریق آن ها زیاد و غیر طبیعی است، عصب هایی که وظایف خود را به طور نرمال انجام نمی دهند غیر فعال شده، از کار افتاده و در نهایت دیگر تعریقی صورت نخواهد گرفت.

البته باید بگوییم که بعد از حدود 6 ماه تاثیر ماده بوتاکس از بین رفته و تعریق از سر گرفته می شود. در برخی موارد شاهد این بوده ایم که عصب بعد از حدود 2 تا 3 سال به حالت عادی برگشته است.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

پزشک برای تزریق، ابتدا صورت و ناحیه ای که قرار است به آن تزریق صورت بگیرد را به وسیله مواد ضدعفونی کننده از هرگونه آلودگی و مواد آرایشی پاک می کند. سپس با بهره گیری از کرم های مخصوص ناحیه مورد نظر را بی حس نموده و در مرحله بعدی با استفاده از سوزن هایی ظریف ماده را در لایه مناسبی از پوست تزریق می نماید.

تزریق ماده بوتاکس به یک ناحیه موجب جلوگیری از منتقل شدن سیگنال های عصبی در ناحیه مورد نظر شده و به این ترتیب با گذشت زمان ماهیچه های آن ناحیه از کار می افتند، بدیهی است که با عدم حرکت ماهیچه ها از میزان چین و چروک های پوست کم شده یا این چین و چروک ها به طور کامل از بین خواهند رفت.

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری

همانطور که می دانید مصرف هرگونه داروی غیرضروری و همچنین انجام جراحی های زیبایی و غیر اضطراری در دوران بارداری و شیردهی ممنوع می باشد. البته چون بوتاکس مستقیماً به شیر مادر وارد نشده و در آن ترشح نمی شود ممکن است پزشک با صلاحدید خود این کار را برای تان انجام دهد.

موضوعی که خانم ها باید به آن توجه کنند این است که هرچه سریع تر انجام دادن این روش ضرورتی نداشته و تاثیری در نتیجه ندارد لذا می توانند تزریق را به بعد از زمان بارداری و شیردهی موکول نمایند.